Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Akdeniz’in farklı lezzetleri

Akdeniz’in farklı lezzetleri

 

Alanya, uygun iklim koşulları nedeniyle çok sayıda sebze ve meyvenin yetiştiği bir coğrafyada yer alıyor. Bu yüzden sebze yemekleri bölge mutfağında önemli bir yer tutuyor ve çok tüketiliyor. Yörenin kendine özgü yemekleri arasında en önemlileri laba, düğün çorbası ve öküz helvası.

Kleopatra Plajı çevresindeki kafelerde, ilginç menülerle karşılaşabilirsiniz. Eğer tatilde midenizi fazla doldurmak istemiyorsanız, küçük fakat şirin yerleri tercih edebilirsiniz. Alanya’da vejeteryanlar için de seçenekler var. Pek çok restoranda vejeteryanlara özel yemekler bulmak mümkün.

Deniz olan her tatil yöresinde olduğu gibi Alanya da balık ve deniz mahsulleri yönünden oldukça şanslı. Akay, avcı, çipura, iskarmaç, isparit, kılıç, kırlangıç, kolyoz, lagos, mercan, mezgit, orkinos, tekir, turna, zargona ve Akdeniz'e özgü grida bölgede en çok rastlanan balıklar.

 

NE YENİR?

Lezzet düşkünleri Dim Mağarasına mutlaka uğramalı.  İstanbulluların yakından tanıdığı  Sultanahmet Halk Köftecisi buraya bir şube açmış. Seyran Tepe’de, Alanya’nın tümünün seyredilebildiği terasında hizmet veren köftecide kullanılan etler İstanbul’dan getirtiliyor.

Dim Çayı üzerine kurulu alabalık lokantalarını denemenizi tavsiye ederiz. Alanya içi restoranlar, kebapçılar, pizzacılar ve Kaptan Otel’in manzaralı Güverte Restoran’ı, diğer alternatifleriniz olabilir.