Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Arola Restaurant

Arola Restaurant

Raffles İstanbul Zorlu Center’ın içinde yer alan Arola Restaurant, iki Michelin yıldızı olan dünyaca ünlü şef Sergi Arola’nın hazırladığı mönüyle misafirlerini ağırlıyor. Sergi'nin tapas tarzındaki yaratıcı tabaklardan oluşan felsefesine dayanan ve modernle gelenek arasında dengeyi kuran mönüsü, misafirlerine eşsiz bir lezzet deneyimi yaşatıyor.

 

Raffles İstanbul Zorlu Center bünyesinde yer alan Arola Restaurant, İstanbul’da sayısı pek fazla olmayan İspanyol Mutfağı’nın kaliteli adreslerinden biri. “Asi, düzen karşıtı ve aşçılık akımını belirleyen şef’’ olarak tanımlanan Sergi Arola’nın namını bilmeyen yok. Hem mutfaktaki başarısı hem de renkli kişiliğiyle Arola’ya hayat veren ünlü Şef’in mutfağında Akdeniz lezzetleri öne çıkıyor. Tapas kültürünü yani paylaşma kavramını benimseyen Arola’da, İspanyol Mutfağı’nın klasik tapas tarzı atıştırmalıklarını ve modern Katalan lezzetlerini bulmak mümkün. Türk damak tadıyla İspanyolların birbirine benzeyen damak tatları, restoranın İstanbul’da olmasının başlıca sebeplerinden biri. Gastronomik tapas mantığının hakim olduğu mutfakta, moleküler gastronomi teknikleri de kullanılıyor.

 

Dünya genelindeki Arola restoranları içinde üç farklı konsept bulunuyor. Arola restoranlarının ilki, Madrid’deki iki Michelin yıldızlı The Gastro. Hemen arkasından gelen yine Madrid’deki ViCool Restaurant ise daha erişilebilir fiyatlarla, daha rahat bir restoran. Zamanla Mumbai’den Rio’ya, Sao Paulo’dan Şili’ye ve sonunda Barselona’dan İstanbul’a uzanan Arola zincirleriyle Sergio Arola, tek tek ilgileniyor ve sistemini uzaktan da olsa her ay uğrayarak idare edebiliyor.

 

Mevsimsel lezzetler

Arola’nın mönüsü mevsimsel olarak yenileniyor. Şefin imza lezzetlerinin yanı sıra mönüde yer alan Paella, Arroz Negro,  Patatas Bravas’ gibi İspanyol tatları, Arola’nın kendine has lezzetlerinden. Kral yengeç salatası, karides ravioli, Bravas Arola, ahtapot yahni, kaz ciğeri, karides Aljillo gibi Akdeniz Mutfağı’nın klasikleri, mönüde göze çarpan seçenekler arasında yer alıyor. Karışık deniz mahsulleri ve etli İspanyol pilavı Paella, kabuklu deniz ürünlerinden oluşan ve siyah mürekkep ile pişirilmiş pilav şeklinde servis edilen Arroz Negro, ıstakoz pilavı, Parrillada de Mariscos gibi lezzetler, her yerde bulamayacağınız türden. Özellikle Arola Lamburger mutlaka denenmesi gereken tatlardan.

 

Birinci sınıf hizmet

Arola, sadece mutfağıyla değil şık ve modern tasarımıyla da şehrin en iyilerinden biri olmayı hedeflediğini gözler önüne seriyor. 74 kişilik kapasitesi olan yemek bölümü ve 44 kişilik açık terası dışında, mekanın bir de özel gruplar için 12 kişilik özel ‘şef masası’ bulunuyor. Şef tarafından yemek pişirilen bu alanda oldukça özel bir hizmet sunuluyor. Arola Restaurant’ın mutfağını, 2011’den bu yana Sergi Arola ile çalışan Chef de Cuisine Omar Mosquera yönetiyor. Restoranın müdürlüğünü ise yine uzun yıllardır Arola şubelerinde çalışan Daniel Lorenzo yapıyor.

 

Yalnızca akşam yemeği

Arola’nın bir başka özelliği de sadece akşamları 19:00 - 23:30 saatleri arasında hizmet veren bir restoran olması. Bu durum fiyatların pahalı olduğu algısını yaratsa da Arola’nın şehrin merkezindeki beş yıldızlı bir otelde yer alan ünlü bir restoran olduğunu düşününce fiyatlar makul karşılanabilir. Pazar günler hizmet vermeyen restorana gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var.

www.raffles-tr.com/istanbul/dining/arola

Adres: Zorlu Center, Beşiktaş / İSTANBUL                                                                                          İletişim: 0212 924 02 00