Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Artene Restaurant

Artene Restaurant

2007 yılında açılan Best Western Şile Gardens Hotel & Spa 'nın ana restoran konumunda Artene Restaurant’ın dışında yaz aylarında açılan ve bahçede yer alan Hoku’s Cafe &Bar’da da yiyecek-içecek hizmeti verebiliyor. Hoku’s havuz manzarasına hakim terası, yemyeşil bahçesiyle yaklaşık 250 kişiyi ağırlayabiliyor. Gruplara hizmet veren bu restoranın dekorasyonunda kırmızı ve beyaz renginin hakimiyetini görmek mümkün. Artene Restaurant ise, ahşap ve mermerin şık uyumuyla döşenmiş iki bölüme ayrılıyor. Restoranın set üstü denilen bölümünde daha çok VIP misafirler ağırlanıyor. Bu kısım, masa ve sandalye seçimleriyle farklılık gösteriyor. Otelin mutfağındaysa deneyimli Executive Chef Hüseyin Çetin bulunuyor

 

Toplantılara, kokteyllere, galalara ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan otelin mönüsü de bu özel davetlerde sınırsız bir hal alıyor. Çetin, gelecek konuklarıyla önceden mönü üzerine bir toplantı yaptıklarını ifade ederek neler yapılacağını kararlaştırdıklarını belirtiyor. Konuklar bu organizasyonlarda, Karadeniz Mutfağı mönüsü, Orta Doğu Mutfağı mönüsü, İtalyan Mutfağı mönüsü gibi seçenekleri tercih ettiği anda mutfakta çalışmalar başlıyor. Dünya mutfağına hakim olan Executive Chef Hüseyin Çetin, konuşulan mönüyü food testiyle organizasyondan önce yetkililere sunuyor. Çetin, “İnsanların en mutlu olacağı anlar yemek yediği anlardır. Bu yüzden yemek yapmanın kutsal bir iş olduğunu düşünüyorum” diyerek işine olan bağlılığını ifade ediyor. Böyle organizasyonlarda siparişleri kendisinin aldığına ve sunduğuna değinen Çetin, “Biz yemeği sunduktan sonraysa bu özel toplantılarda masaya hakim bir yerde durarak misafirlerin yüz ifadesine bakarım. Yüz ifadesinde beni mutsuz edecek bir şey varsa giderim ve neyden memnun kalmadıklarına dair konuşurum” ifadesini kullanıyor.

Otelin mutfağında 10 stajyer olmak üzere 40 kişi çalışıyor. Mutfakta gelişigüzel çalışılmasına izin vermediğine değinen Çetin, “100 kişilik misafir grubumuz varsa misafir grubu sayısına göre, yemek yapıyoruz. Gramajlı ve kişi sayısına göre çalışmamın sebebi israfı sevmemem. Ben pazının sapından ayrı yemek yapıyorum, yaprağından ayrı yemek yapıyorum. Onun suyu varsa o suyu yoğurtla karıştırıp farklı bir cacık yaparım” diyor. Natürel tatlar elde etmekten hoşlanan Şef, bu nedenle tatlandırıcı ve bulyonlar kullanmaktan kaçınıyor. Ürün tedariki konusunda hassas olan Çetin, gelen tüm ürünleri tek tek kontrol ettiğini söylüyor.

Otelin A La Carte mönüsünde dünya mutfağından örneklerin yanı sıra spesiyaller ve farklı yorumları görmek mümkün. Çetin, pizzayı meşe odunu ve gürgen odunu ateşinde taş fırında yaptıklarını belirterek, “Bölgenin öne çıkan tatlarından palamudu kiremitte ve porçini mantarla sunuyoruz. Porçini mantar bu bölgede çıkıyor ve bizde ithal etmeden yemeklerimizde kullanabiliyoruz. Yine Şile’de mancar otu var. Mancar otuyla neler yapıldığını başta bölge halkına sordum. Burada börek ve salata yapılıyor. Ben ise mancar otundan sıfır mayasız ekmek yaptım” diyor. Restoranın spesiyallerinden Hoku’s Burger’ de müşteriler tarafından çok seviliyor. Ayrıca restoran çocuklara özel bir mönü sunuyor.

www.silegardens.com.tr

Adres: Kumbaba Mah. Uygar Sok. No:40 Şile / İstanbul
İletişim : 0126 712 24 24