Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Bozcaada'nın lezzetleri

Bozcaada’ya gidipte üzümlerin tadına bakmadan ya da şarap içmeden dönmek olmaz. Bunun dışında leziz Ege balıklarını da sakın ihmal etmeyin!

Liman boyunca sıralanmış kıyı lokantalarında mevsim balıkları ve deniz ürünlerinden, ev yemeklerine kadar çok sayıda seçenek mevcut.

Özellikle temiz denizlerin göstergesi olan kalamar ve ahtapot, Bozcaada çevresine üremek üzere geldiği için, her zaman bulunan en lezzetli deniz ürünleri arasında yer alıyor.

Ayrıca yaz aylarında Ege’nin en lezzetli balıkları olan uskumru, lipsos, mercan, sinarit, orfoz, barbunya, karagöz, levrek gibi balıklar çok lezzetli. Adanın spesiyalitesi olan özel soslu ahtopot salatası ve “kulfada köftesi” de unutulmaması gereken lezzetler arasında...

Avlanın yiyin

Ada’nın alternatif lezzetlerine ulaşabilmek için balıkçı tekneleri ya da adada yatçılık hizmeti veren firmalarla birlikte denize açılıp avcılık yapabilirsiniz. Bu dalışlardan en keyiflisi, kaptanla birlikte dalıp, deniz kestanelerinin üzerinde küçük taşlar bulunanları çıkarmak ve içindeki havyarı hemen oracıkta yemek... Bu ağızda eriyip giden havyarın besleyici değeri oldukça yüksek.

Bir başka besin ise, “fuska”. Yumurta sarısı rengindeki fuskalar, taşlık bölgelerde bulunuyor ve guatr hastaları için iyot tedavisinde de kullanıyor. Buranın bir başka spesiyali ise, “kulfada köftesi”... Beyaz renkte, kıyılara yapışık yaşayan ve çatalla çıkartılabilen bir bitki olan kulfada, ekmek kullanılmadan köfte malzemesi ilave edilerek, yoğrulup biçimlendiriliyor. Karnabahar tadına benzeyen ve genellikle Rumların kullandığı bu meze, rakıyla güzel gidiyor.