Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Brizo Restaurant

Brizo Restaurant

Hyatt Regency İstanbul Ataköy'ün lobi katında yer alan Brizo, konuklara hem açık havada hem de kapalı iç mekanda lezzetli seçenekleri deneyimleme imkanı tanıyor. Marmara Denizi manzarasıyla beğeni kazanan restoranda, Doğu Akdeniz Mutfağı’nın örnekleri sunuluyor.

 

Brizo’da Türk, Doğu Akdeniz ve Uzak Doğu olmak üzere üç ayrı mutfağın lezzetli örnekleri sunuluyor. Yemekler, ‘şov mutfağı’ olarak adlandırılan, beş ayrı açık pişirme istasyonlarında pişiriliyor. Restoranda ayrıca Türk Mutfağı lezzetlerinden örneklere rastlamak da mümkün. Brizo'da özgün pişirme yöntemlerine sadık kalınarak hazırlanan yemekler, taze ve mevsimlik seçeneklerle zenginleştiriliyor. Türk, Avrupa ve Uzakdoğu mutfaklarının lezzetlerinin sunulduğu mönüde klasik Türk ve uluslararası kahvaltı büfesi dışında, 18 çeşit Türk mezesi, turşular, karides, yengeç, kalamar gibi çeşitli deniz mahsulleri, zengin bir salata barı ve çorbalar bulunuyor. Türk Mutfağı'ndan öne çıkan lezzetler arasında ise hünkar beğendi, güveçte kuru fasulye, odun ateşinde et çeşitleri, kebap, köfte, döner, gözleme ve lahmacun bulunuyor. Restoranda ayrıca gösterişli bir tatlı büfesi ve İtalyanların ‘gelato’ tarifine sadık kalınarak hazırlanan dondurma seçenekleri mevcut.

 

Otelin bünyesinde yer alan İstanbul eğlence hayatına yeni bir soluk getireceğe benzeyen VUE Lounge & Bar ise açık terası, özel dekoru ve iddialı içki mönüleriyle dikkat çekiyor. Otelin 17’nci katında bulunan VUE Lounge & Bar'ı özel kılan bir diğer özellik ise sahip olduğu manzarası... VUE Lounge & Bar’da ayrıca otantik Ceviche Bar bulunuyor. Konuklar, dünyanın yeni gözdesi olan ceviche, Güney Amerika tapasları, fıçılarda yıllandırılmış alkollü içecekler ve kokteyller eşliğinde manzara ve müziğin tadını çıkarıyor. Radstrom, “Türkiye'de yemek sektörü genel olarak çok güzel. Biz de insanların damak tadına saygı duyarak pazara yeni bir şeyler getirmeyi amaçladık. Ceviche Avrupa'da oldukça ünlü bir konsept oldu. Onu İstanbul'a getirmiş olmaktan mutluyuz” diyor.

 

Mutfakta Alexander Moser var

Hyatt Regency İstanbul Ataköy'ün tüm yeme-içme mekanlarının başında deneyimli Executive Chef Alexander Moser bulunuyor. Türkiye'ye daha önce de gelen ve Türk mutfak kültürü hakkında bilgi sahibi olan şef, otelde birçok özel lezzete imza atıyor. Moser, özellikle yerel ürün kullanımı konusunda ısrarcı ve tüm ürünlerin mevsiminde kullanılması gerektiğini savunuyor. Yerel üreticiye büyük saygı duyduğunu belirten Moser, yemeklerin lezzetiyle ilgili de şunları söylüyor: “Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. İyi malzeme ve pişirme tekniğiyle en iyi lezzeti yakalamak mümkün. Sunumlar konusunda oldukça basit tabaklardan yanayım.”

istanbulatakoy.regency.hyatt.com

Adres: Ataköy 2-5-6. Kısım, Rauf Orbay Caddesi Sahil Yolu No: 2/1 Bakırköy /İSTANBUL
İletişim: 0212 463 12 34