Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Burger@

Burger@

Hamburger severleri ‘homemade’ konseptiyle buluşturan Burger@, fastfood anlayışında yeni yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor. Lezzetli, sağlıklı ve doyurucu eti; Türk damak tadına uygun ekmekleri ve özel yapım soslarıyla Burger@, genel yapılanmasında ve konseptinde yeni dokunuşlar yaparak büyümesini sürdürüyor.

 

Sağlıklı gıda bilincinin artması, tüketicilerin artık ne yediğini, restoranlarda tükettiği gıdanın hangi koşullarda hazırlandığını bilmek istemesi, yeme-içme işletmelerini bu beklentiye yönelik hizmet verme konusunda harekete geçiriyor.  Burger@ bu anlamda konuklarına sunduğu ayrıcalıklı hizmet ve özel lezzetleriyle dikkat çeken fastfood zincirlerinden biri. Söz konusu hamburger olduğu için fastfood denilse de Burger@'in hizmet anlayışı fastfood tarzından oldukça uzak. Hamburger tutkunlarını ‘homemade’ (ev yapımı) konseptiyle buluşturan Burger@, lezzetli, sağlıklı ve bir o kadar doyurucu eti; Türk damak tadına uygun ekmekleri ve özel yapım soslarıyla tam not alıyor. Genel yapılanmasında ve konseptinde yeni dokunuşlar yaparak büyümesini sürdüren ve yakın zamanda farklı lokasyonlardaki şubeleriyle hizmet ağını genişletmeyi hedefleyen Burger@'in yeni yatırım ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Keskin ve Genel Müdürü Semiha Dermiral ile bir araya geldik. Hem Burger@'in mönü konseptini hem de markanın yapılanmasını konuştuk.

 

Fastfood pazarı büyüyor

Uzun yıllar dünyanın her ülkesinde şubeleriyle hizmet veren bir fastfood zincirinin Türkiye marka yönetimini gerçekleştiren Semiha Demiral, dünya genelinde fastfood pazarının büyüdüğüne ancak insanların artık daha farklı beklentiler içinde olduğuna dikkat çekerek; Burger@'te daha sağlıklı, daha doyurucu ve kişilerin 'kendine özel yapılmış' hissini bulacakları ürünlerle hizmet verdiklerinin altını çiziyor. Semiha Demiral, “Homemade burger aslında Amerika'da ve Avrupa'da çok rağbet gören bir burger çeşidi olmaya başladı. Türkiye'de ise bu alanda oluşan yeni markalar var. Yatırımcılarımız pazardaki açığı görerek Burger@'e ortak oldular ve yeni bir yapılanma içine girildi” diye konuşuyor.

 

Burger@'in şu an için yalnızca İstanbul'da şubeleri var. Avrupa Yakası'nda Nişantaşı ve Etiler'de, Anadolu Yakası'nda ise Acıbadem, Göztepe ve Çengelköy, Ümraniye'deki Meydan AVM'de hizmet veriyor.Öte yandan, 2015 yılında farklı lokasyonlarda yeni Burger@ şubelerini de göreceğiz. Genel fastfood noktalarındaki küçük masalar ve metrekareler, Buger@'te yerini sevdiklerinizle sosyalleşebileceğiniz, hem hamburger yiyip hem de uzun süre vakit geçirebileceğiniz bir konseptte. Bu şekilde bir değişikliğe gidilme nedenini Semiha Demiral şöyle anlatıyor: “Homemade burger restoranlarında kullanılan temalar genel olarak aynı. Fakat biz markayı aldığımızda daha farklı bir noktaya gitmek istediğimizin kararını verdik. Aslında müşteri hedef kitlemizi, marka karmasını oluşturduğumuzda da bu konseptle daha fazla ilerleyemeyeceğimizi tespit ettik. Bu nedenle daha sıcak, insanların kendilerini konforlu hissedebileceği ve en başa döndüğümüzde, bizi o 'fastfood'  tanımından ayıran bir konsepti kurgulamayı tercih ettik.”

 

‘En Baba Burger’ burada

Burger@'in mönüsünde; Klasik Burgerler, Enfes Burgerler, Spescial Burgerler, Formda Burgerler, Chicken Burgerler, Kendi Burgerini Yap, En Baba Burgerler, Steaks, Mini Burgerler ve Çıtır Atıştırmalıklar olmak üzere farklı kategoriler var. Salata ve tatlı alternatifleri de sunuluyor tabii. Minik burgerlerde 140, büyük burgerlerde 180 gram et sunan marka, hamburgerlerini tek olarak servis edebildiği gibi, dileyenlere mönü oluşturma imkanı da sağlıyor. Üç küçük burger şeklinde servis edilen Mini Burger’lerin ise her biri 50 gram, toplamda 150 gram olarak sunuluyor. Büyük burger kategorisinde yer alan En Baba Burger'lerin mönüdeki diğer burgerlerden farkı, etinin gramajı aynı olsa da içinde kullanılan diğer malzemelerin daha bol olması. Markaya ait burgerlerin en önemli ayrıcalığı ise özel reçetelerle hazırlanmaları ve lezzetinin Türk damak tadına yatkın olması. Semiha Demiral, “Annelerimizin yaptığı köftelerin tadını aratmayacak lezzette burgerler sunuyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

Burger@'in yalnızca etleri değil, burger ekmekleri ve yanında servis edilen sosları da özel. Çünkü her biri taze ve özenle hazırlanıyor. Ekmeklerde şeker kullanılmıyor, böylelikle hamburger ekmeği bizim alıştığımız tatlara daha yakın oluyor. Red Sos, Bluecheese, Casabalanka gibi farklı soslar arasında, favori olanlardan biri yerken boğazınıza hafifçe acısını bırakan ‘Aşk Acısı’. Kırmızı et tarafında yanında sebze garnitürleriyle servis edilen steak çeşitleri, hızlı bir şeyler yemek isteyenler için özenle hazırlanan çıtır atıştırmalıkları ve öğününü hafif bir yemekle geçirmek isteyenler için doyurucu salata seçenekleri de sunan Burger@, kendine özel hamburger yemeyi tercih edenleri bekliyor.

www.burgeret.com

Adres: Çengelköy Mah. Tanrıverdi Sk. No:6 Üsküdar / İSTANBUL
İletişim: 0216 318 68 00