Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Calipso Fish

Calipso Fish

Küçükyalı Sahil Yolu'nda bulunan Calipso Fish, ardındaki deneyimli isimlerle konuklarına lezzeti ve keyfi bir arada sunuyor. Klasik balıkçı fikrinden uzaklaşmadan, mönüsünde yer verdiği lezzetleri modern dokunuşlarla sunan Calipso Fish'te, lezzet tutkunlarını Adalar manzarasına karşı uzun ve keyifli saatler bekliyor.

 

Adını Homeros'un Odysseia destanında adı geçen denizler hakimi, su perisi, okyanus tanrıçasından alan Calipso Fish; Küçükyalı Sahil Yolu'nda deniz mahsullerine düşkün olanların yeni adresi... Yiyecek-içecek sektöründe 25 yılı deviren ve İstanbul'a farklı popüler mekanlar kazandıran Ziya Kaçar ve Veli Şahin, yıllara uzanan deneyim ve birikimlerini şimdi de Calipso Fish'te buluşturuyor. Kısa bir süre önce hizmete giren mekan, gerek manzarası gerek ambiyansı ve birbirinden özel lezzetleriyle İstanbul Anadolu Yakası için yepyeni bir renk. Şimdiden müdavimlerini oluşturan restoran, Adalar manzarasına karşı mevsim balıklarını ve Ege'nin leziz mezelerini tatmak isteyenleri zevkle ağırlıyor.

 

Klasik balıkçıya modern dokunuş

Mevsiminde balıkları, yöresinden gelen otları ve leziz mezeleri bir akşam yemeğinde keyifle yiyebileceğiniz Calipso Fish'in en önemli özelliği, klasik balıkçı fikrinden çok da uzaklaşmadan mönüsüne yaptığı modern dokunuşları... Mekanın mönü konsepti için “Klasik deniz lezzetlerinin Ege Mutfağı'yla sentezi” demek mümkün. Restoran girişinde yer alan dolaptan kendi balığınızı seçebiliyor, günlük taze mezelerin yer aldığı lezzet deryasında kaybolabiliyor ve mekanın açık mutfağında balığınızın nasıl piştiğini iştahla izleyebiliyorsunuz. Balık yemenin bir keyif işi olduğunu ve bunu çok önemsediklerini söyleyen mekan işletmecilerinden Veli Şahin, “Balık yemek yalnızca karnı doyurmaya hizmet etmiyor, bu çok büyük bir keyif işi aynı zamanda ve bir ayrıcalık. Bunun için insanlar özel bir zaman ayırıyorlar. Biz de doğal olarak onlara çok özel bir hizmet ve çok özel lezzetler sunuyoruz” diyor. Calipso Fish'te bütün yöresel otlar kendi bölgesinden özenle seçilerek mutfağa taşınıyor. Taze ve organik ürünler olması, buradaki öncelikli koşul. Akla gelen hemen her deniz mahsulünün yer bulduğu restoranda, elbette deniz mahsulleri mevsiminde ve her gün taze şekilde tedarik ediliyor.

 

Calipso Fish'te kahvaltı servisi yok. Gün öğle servisiyle başlıyor ve hizmet saat gece yarısına kadar devam ediyor. Açılır-kapanır cam sistemiyle dış alan hizmeti de veren mekan, toplamda 170 kişiyi ağırlayabiliyor. Oturum düzeninde konukları sıkıştırmadan geniş bir alan sağlayan Calipso Fish'in yine oldukça geniş bir otoparkı ve çocuklu aileler için -özel bir eğitmen gözetiminde- çocuk oyun alanı mevcut. Mekan içinde yer alan şömineli bölüm ise özellikle kış aylarında yemek sonrası kahvesini veya son içkisini odunların çıtırtısı eşliğinde yudumlamak isteyenler tarafından rağbet görüyor.

 

Derya kuzusu bunlar...

Calipso Fish'in sunduğu lezzetler denizden çıkıyor, mutfağa giriyor ve sizin için taze taze pişiyor. Deniz levreği, mevsimine göre Sarıkanat, Lipsos, Mezgit, Kırlangıç, Kalkan, Tekir, Barbun, Sinarit, Mercan ve daha niceleri ana yemekler arasında yer buluyor. Her biri de adeta ‘derya kuzusu’. Karidesin söğüşü ve güveci; ahtapotun salatası, söğüşü, ızgarası; balık restoranlarının vazgeçilmezi lakerdası, kalamarın en tazesi, yine deniz mahsullü meze seçenekleri olarak karşınıza çıkıyor. Ara sıcaklarda da pek çok balık restoranında rastlayamayacağınız özel lezzetler mevcut. Örneğin, daha önce hiç beğendili levrek yemediyseniz, Ege Mutfağı'nın bağrından çıkıp gelen Rum böreğini İstanbul'da da deneyimlemek isterseniz, Laos'tan yapılan balıklı külbastının nasıl bir lezzet olduğunu merak ettiyseniz Calipso Fish'e gitmelisiniz. Elbette ara sıcaklarda balık kokoreç, dil sarma; başlangıçlarda ise Kırlangıç'tan yapılan balık çorbası lezzet şöleninin bütünleyici parçaları. Ancak mekanı hizmet verdiği sektörde farklı kılan çok çok daha özel bir lezzeti var ki; o da Kalkan Tandır. Bir balık restoranında belki de ilk kez görebileceğiniz taş fırında pişen Kalkan Tandır, lokum gibi ağızda dağılıyor.

 

Mönüde yer alan ve özenle hazırlanıp yine özel tekniklerle pişirilen yemeklerin her birinin ardından elbette usta bir isim var. Özellikle deniz ürünleri konusunda uzmanlaşmış olan Executive Chef Osman Ekiz için balığı doğru pişirmek ve tam kıvamında sunmak her şeyin başında geliyor.

 

Sırada tatlılar var

Calipso Fish için yaptığımız “Klasik balıkçı anlayışına modern dokunuşlar yapıyor” tanımını tatlı mönüsü tam olarak doğruluyor. Zira gittiğiniz her balık restoranında yemeğin ardından servis edilen helva burada yok. Onun yerine farklı tatlılarla yemeğinizi sonlandırabilir ve mekandan çok tatlı duygularla ayrılabilirsiniz. Haşhaşlı Calipso Panna Cotta, farklı lezzetlerin bir arada sunulduğu özel Calipso 3'lü tatlı tabağı bunlardan bir kısmı. Bunun yanı sıra ayva tatlısı, incir tatlısı ve sufle de mönünün önemli oyuncuları arasında...

 

Misafir memnuniyetini her detayda öne çıkaran Calipso Fish, her alanında ince zevkin ürünü dokunuşlara sahip. Masanızı süsleyen canlı orkideler de bunun en önemli göstergelerinden biri. Dekorasyonla da akılda kalmaya ve yemeklerin lezzeti kadar sunumuna da çok dikkat ettiklerini söyleyen Ziya Kaçar; her yemek, her tatlı ve her meze için ayrı ve özel tabakları ve sunum şekilleri bulunduğunun altını çiziyor. Calipso Fish'te kullanılan bütün sunum ekipmanları Se Plus'tan tedarik ediliyor.

www.calipsorestaurant.com

Adres: Turgut Özal Bulvarı Cumhuriyet Caddesi No:2 Küçükyalı, Maltepe /İSTANBUL
İletişim: 0216 489 28 58