Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Cappello

Cappello

İtalya’nın gerçek lezzetlerini en orijinal haliyle sunmak için yola çıkan ve ilk şubesini Tuzla Viaport Marina’da açan Cappello’da, tüm malzemeler en doğalından seçiliyor ve her şey günlük hazırlanıyor. Cappello, gerçek pizzası, makarnası, 20 çeşit tuzlu ve tatlı krebi, sağlıklı salataları, günlük hazırlanan 25 çeşitten fazla dondurması ve tatlılarıyla misafirlerine İtalya’daymış hissi yaşatıyor.

 

Cappello, İtalya’nın gerçek lezzetlerini en orijinal haliyle sunmak için yola çıktı ve ilk şubesini Tuzla Viaport Marina’da açtı. Tuzla Marina projesinin en orijinal mekanı olmaya aday olan Cappello, sadece tariflerini değil fırınını da İtalya’dan getirmiş. Mekanın kurucusu aynı zamanda şefi olan Ahmet Demirhan’ın, iş adamları Ferhan Delibalta ve Hakan Takmaz ile birlikte kurduğu Cappello, sadece iyi yemek değil gerçek bir yemek şöleni vaat ediyor.

 

Gerçek İtalyan tarifleri

“Bu daha ilk şubemiz” diyen Cappello’nun kurucusu ve şefi Ahmet Demirhan, “Türkiye’de İtalyan restoranı diye geçen mekanların eksiklerini çok iyi biliyoruz. Aslında gerçekten hakkını vererek İtalyan yemeği sunan mekan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Biz gerçek İtalyan lezzetleri için yola çıktık. Unu özel getirdiğimiz öğütücüde günlük öğütüyoruz, dondurma için ideal sayılan özel yağlı süt ise özel bir mandırada geliyor. Hiç bir ürünümüz ön hazırlık veya pişirmeden geçmiyor ve taze hazırlanıp misafirlerimize sunuluyor. En güzeli ise tüm bunların misafirlerimizin gözü önündeki açık mutfağımızda yapıyoruz. Hayalimiz İstanbul’un diğer önemli noktalarına da bu Cafe&Patisserie konseptimizi yaymak. Gerçek İtalyan tarifleri ilk olarak iyi malzeme ve bu kadar özel sunumlarla hazırlanıyor” diyor ve çok yakın zamanda yeni projelerini de duyuracaklarını sözlerine ekliyor.

 

Açık mutfak

Mekanda tüm pizzalar, açık mutfakta, mekanın ortasında İtalya’dan gelen özel imalat fırınla gözünüzün önünde hazırlanıp pişerken, tatlı-tuzlu krepler ve makarnalar da çok özel bir sunumla hazırlanıyor. Özel gelen yağlı sütten, hiç hazır sos kullanmadan ve günlük olarak hazırlanan dondurmalar ise meyvelilerden karamele 25’den fazla çeşidiyle, girişteki dev tezgahta damaklarınıza gerçek dondurmayı sunmak için bekliyor. Özel kahve çeşitleri ve atıştırmalıklar da sizi lezzet şölenine davet ediyor. Yurtdışında şef ve dondurma eğitimi alan Ahmet Demirhan’ın şefi olduğu ve ortakları ile kurduğu bu özel konseptin pasta tatlı şefi ise ünlü isim Ferdi Balcıoğlu…

 

İtalyanca’da şapka anlamına gelen Cappello’nun iç dekorasyonunu ödüllü mimar Cüneyt Onur yapmış. İtalyan restoranını Cafe&Patisserie’ye uyarlayan Cappello, İtalyan lezzetlerinde en iyi olmak için yola çıkmış. Yakında İstanbul’da yeni şubeler de açmayı planlayan Cappello sizleri lezzet yolculuğuna çıkarmak için bekliyor.

www.cappello.com.tr

Adres: Viaport Marina, Cami Mah. Şehitler Cad. No:17 Tuzla / İSTANBUL
İletişim: 0216 504 23 78