Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

CoffeeNutz

CoffeeNutz

Kahve üretim merkezi olan ve kahvede kavurma ve demleme konusunda yapılabilecek çok fazla şeyin olduğunu görerek yola çıkan CoffeeNutz, soğuk demleme tekniklerini kullanarak, dünyada sayılı yerde yapılan kahveleri ilk kez Türkiye’ye getiriyor ve şimdi bu ürünleri fıçılarla müşterisine sunuyor.

 

İşletme mezunu olarak yaklaşık 13 yıl IT sektöründe çalışan Ömer Aydın, kahveye olan ilgisinin, yurtdışı seyahatlerinde gelişmesiyle geri dönülmez bir yola girmiş. İçtiği kahvelerin nasıl yapıldığını merak etmesiyle başlayan bu süreç, üç yıl önce “Kahve kavurma üzerine bir yer açıyorum” demesiyle farklı bir boyut kazanmış. Bu şekilde 2013 yılında hayata geçen CoffeeNutz Coffee Roasters, kahve kavurma ve demleme üzerine çalışmalar yapmaya başlamış. Kozyatağı’nda bulunan bu merkezde, 40 kişilik kapasiteye sahip bir oturma alanı da bulunuyor. Kahvesini gidip CoffeeNutz’da içmek isteyenler için 10:30-22:30 saatleri arasında açık olan mekan, Pazartesi günleri hizmet vermiyor.

 

Türkiye’de yenilik; Cold Drip ve Nitro Brew

Geniş bir bahçeye sahip CoffeeNutz’un dekorasyonu fonksiyonel ürünlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş ve self servis hizmet veriyor. Ömer Aydın, “Başından beri samimi bir üretim merkezi burası. İçeride üretiyoruz. Ben kavurma makinesini açıyorum bir şeyler yapıyorum. Bir arkadaş da gelenlere yardımcı oluyor” diyerek konseptlerini ifade ediyor. Mönüsünde kahvenin yanı sıra aperatif lezzetlerde bulunan mekanda; soğuk sandviç, cookie, muffin, brownie gibi seçenekler mevcut. Ev yapımı, anne üretimi kurabiye ve çıtır tahinli de CoffeeNutz’da talep görüyor. Baklava yufkasıyla yapılan çıtır tahinli formu ve tadıyla beğeni kazanıyor.

 

CoffeNutz’u öne çıkaran en önemli özelliği Cold Drip ve Nitro Brew adındaki iki kahveyi Türkiye’de üretebilmesi. Hali hazırda fıçıyla tüketilebilen Nitro Brew’in yanı sıra işletme Cold Drip’i damlatma yöntemiyle hızlı ve çok miktarda üretebilmenin bir yolunu bulmuş. Şu anda bu üretim tekniğiyle ilgili patent başvurusu yapan mekan, bu iki tadı fıçılarda Türkiye’nin her yerine buluşturabilecek olmanın heyecanını yaşıyor. Aydın, “Uyguladığımız yöntem filtre kahve demleme yöntemi gibi ama daha yavaş şekilde saniyede bir damla şeklinde. Eskiden bekletme yöntemi dışında fıçıda kahve yapmanın dünyada başka bir yolu yoktu. Ancak bekletme yönteminde bazı sorunlarla karşılaştım. Çünkü bu yöntem ne kadar filtrelerseniz filtreleyin süzülen taze bir su damlacığının yerini tutamıyordu” diyor. Cold Drip, asit, yağ ve kafein oranı diğer yöntemlere göre daha düşük olan bir kahve olmasıyla dikkat çekiyor. Sütle mükemmel bir uyuma sahip. Nitro Brew içeceğiniyse Aydın, “Gazda bazı oynamalar yaparak bira kıvamında içecekler elde edebileceğini fark ettim. Bunu Ar-Ge’si ciddi uzun sürdü çünkü bira tekniklerini öğrenmem gerekti. Nitro Brew’i biz bira teknikleriyle yapıyoruz. Dünya’da çok az yerde yapılıyor” sözleriyle açıklıyor. Siyah biraya görsel ve tat olarak da benzeyen Nitro Brew, yoğun kafein içeriyor. Sert bira içen kitlenin sevebileceği ve prestij ürünü olarak konumlanabilecek bu ürün, pazardan ayrılarak iddialı olduğunu gösteriyor.

 

Özel tasarımlı kahveler

Aydın, CoffeeNutz’da nitelikli kahveleri bulundurduklarını dile getirerek “Kalite amaca uygunluktur. Bu işin amacı zengin tatlar ortaya çıkarmak” ifadesini kullanıyor. CoffeeNutz’da sıcak demleme yöntemleriyle pour over, syphon, chemex, aeropress gibi seçenekleri içmek mümkün. İsteyenler, taze kavrulmuş kahvelere paketli şekilde CoffeeNutz’dan ulaşabildikleri gibi internet adresi aracılığıyla da ulaşabiliyorlar. Cold Drip ve Nitro Brew ise internetten şişelerde alınabiliyor. Aydın, “İsteyenler beş kilogramlık satışımızı dahi internetten alabilirler. Türkiye’nin her yerine sevkiyat ücreti olmada gönderiyorum. 20 kilogram ve üstü satışlardaysa kişiye özel indirim kodu uygulaması yapıyoruz. Ürünlerimizi ahşap kasada veya kasasız olarak gönderiyoruz. Markaya özel tasarımlı, özel harman ve kavurma profili kahve üretiyoruz” diyor.

 

Kahveye giriş ve kavurma eğitimleri

Cumartesi günleri bir saatlik kahveye giriş eğitimi veren CoffeeNutz, Pazar günleriyse kahve kavurma dersleri veriyor. Ayrıca ticari eğitimlerde verdiklerini belirten Aydın,”Yeni açılan cafe’lerden başvuru alıyoruz. Onlara iki günlük barista eğitimleri veriyorum” diyor. Kısa vadede 20 noktaya fıçı kahve sistemini götürmek isteyen CoffeeNutz, uzun vadede büyük bir ‘fıçıda kahve’ tedarikçisi olmak istiyor.

www.coffeenutz.net

Adres: 19 Mayıs Mah. Ozan Sok. Dilek Apt. No: 3A Kozyatağı / İSTANBUL 
İletişim: 0216 357 02 43