Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Emexotel Kocaeli

Emexotel Kocaeli

Emexotel Kocaeli, bölgenin ilk 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyor. Zamanla potansiyeli yatırımcılar tarafından fark edilen Kocaeli’ye başka büyük zincirler gelse de Emexotel Kocaeli mutfak konsepti ve banket organizasyonlarıyla lezzet konusunda bayrağı taşımaya devam ediyor. Özellikle banket mutfağı denildiği zaman Kocaeli’de akıllara Emexotel geliyor.

 

Altın kural: Günlük satın alma

Otel mutfaklarının günümüzdeki öncelikleri arasında günlük satın almalar ve mevsimsel ürünler kullanma başı çekiyor. Emexotel Kocaeli F&B Müdürü Ünsal Tekin içinse bu, işin ve başarının altın kuralı. “Emexotel Kocaeli 15 yıllık bir otel olmasına sürekli kendini yenileyen ve bu bakımdan da şanslı bir otel” diyen Ünsal Tekin, ilk olarak şu bilgileri veriyor: “F&B salonları bakımından son derece şanslıyız. Otelimiz bol ve geniş alanlara sahip. Burada yalnızca otel misafirine yemek servisi verilmiyor. Düğün, tören gibi banket organizasyonlarının yanında şirket toplantıları da yapılıyor. Mutfağımız tüm bunlara cevap verebilecek şekilde çalışıyor.”

 

Emexotel Kocaeli’nin ana restoranı 75 kişi kapasiteli. Ancak farklı oturma düzenleriyle kapasite arttırılabiliyor. Sabahları açık büfe kahvaltı sunulan ana restoranda öğle ve akşam yemekleri A La Carte olarak servis ediliyor. Malzemelerin satın alınması sürecinde oldukça titiz çalışan otel, hemen hemen her ürünü günlük olarak satın almaya ve aynı gün içerisinde tüketmeye çok önem veriyor. Büyük ve kalabalık organizasyonların satın almaları bile yalnızca iki gün öncesinden yapılıyor. “Aldığımız malzemeyi, bekletmeden üretiyoruz. Aslında olması gereken de bu” diyen Ünsal Tekin, “Aksi takdirde yiyecek zinciri bozulabilir, dışarıdan gelecek etkiler problemler yaratabilir. Malzemeyi çabuk bir şekilde işleyebilmek ve misafire sunabilmek organizasyonun en önemli parçalarından biri. Özellikle de et ve balık gibi ürünlerde…” diye konuşuyor.

 

Mönüler usta ellerden çıkıyor

Executive Chef Nazım Kıyar, 2006 yılından bu yana Emexotel bünyesinde hizmet veriyor. Otelin bu denli oturmuş bir mutfağa sahip olmasında bu da oldukça etkili bir unsur elbette. Karma bir misafir profilini ağırlayan otelde mönüler buna göre oluşturulmuş. Hem yerli hem de yabancı konukların damak zevklerine hitap edilecek bir seçki sunulmuş. Mönüler oluşturulurken, bölgenin yöresel lezzetleri de unutulmamış.

 

Ana restoranda açık büfe olarak servis edilen kahvaltı her sabah 06:30’da başlıyor ve hafta içi 10:00; hafta sonu ise 11:30’a kadar devam ediyor. İçerisinde yöresel çeşitlerin de yer aldığı 8-10 farklı peynir, mevsimine göre meyvelerle otel mutfağından çıkma leziz reçeller, herkesin zevkine hitap edecek ekmek çeşitleriyle oldukça zengin bir büfe kuruluyor. Kahvaltı sonrasında hızlıca öğle servisi hazırlıkları başlıyor. Öğle ve akşam yemekleri A La Carte olarak servis ediliyor. Öğle servisinde daha hafif seçenekleri çok leziz ve farklı alternatiflerle sunulan tatlılar tamamlarken, akşam yemeklerinin mönüsünde de yine farklı lezzetler yer alıyor. Akşam saat 19:00’da başlayan yemek servisi, 23:00’da sonlanıyor. Yaz aylarında otel misafirlerine özel olarak havuz başında barbekü partileri de düzenlenebiliyor.

 

Emexotel Kocaeli’nin mutfak konsepti için 'Modern Türk Mutfağı' diyebiliriz. Daha çok Anadolu’ya özgü lezzetlerin ve kebap seçeneklerinin yer aldığı A La Carte mönüde steak çeşitlerinin yanı sıra deniz mahsullü yemekler de bulunuyor ki otel bu konuda iddialı.

 

“Önemli olan kaliteli malzeme”

İstediğiniz kadar şık bir sunum hazırlayın ve de mönüde uzun mu uzun bir isim verin; Executive Chef Nazım Kıyar’a göre kullandığınız malzeme taze ve kaliteli değilse servis ettiğiniz yemeğin lezzetli olma ihtimali yok. Mönü oluştururken altın noktanın mevsimsellik olduğunun altını çizen Nazım Kıyar şöyle konuşuyor: “İşler, iyiyle başlarsa hep iyiyle gider. Malzemeniz ve ekipmanınız iyiyse, işinizde de ustaysanız sonuç kesinlikle başarılı olur. Biz de mönülerimizi olabildiğince sezona uygun şekilde oluşturuyoruz. Balık yemeklerimizde oldukça iddialıyız. Etimizi ise yine her daim günlük ve taze alıyoruz. Bu konuda özel bir kasapla çalışıyoruz.”

 

Emexotel Kocaeli’nin spesiyal lezzetleri arasında Emex Kebap ilk sırada... Farklı kebap çeşitlerinden oluşan karma bir tabak, Emex Kebap. Böylelikle konuklar mutfağın iddialı lezzetlerini aynı tabakta bulabiliyor ve birden çok lezzeti deneme şansına sahip oluyorlar. Başlangıçlar arasında yine sezonunda yapılan Lakerda öne çıkarken farklı peynirlerin ızgara şekildeki sunumu da konuklarca oldukça tercih ediliyor. Cheesecake, tiramisu, parfe gibi klasik tatlılar Emexotel Kocaeli’nin de mönüsünde yer bulmuş. Ancak otele özgü Balkabaklı Mus spesiyal bir lezzet olarak dikkat çekiyor.

 

“Banket organizasyonu denildiği zaman Kocaeli’de akla biz geliyoruz” diyen Nazım Kıyar şöyle devam ediyor: “Bunu yaratan belli unsurlar var. Birincisi ciddi ve profesyonel çalışan ekibimiz, ikincisi iyi yapılmış bir fizibilite çalışması, üçüncüsü ise tecrübemiz. Konuklarımızın da görüşlerini alarak ilerliyoruz tabi. Banket organizasyonlarında servis kalitemiz, sunumlarımız, hızlı hareket edebilme yeteneğimiz ve lezzetimizle bölgede gerçekten farklılaşıyoruz.” Büyük şirketlerin toplantı organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Emexotel Kocaeli, toplantı mönülerinde de yine konuklarını mutlu edecek lezzetler sunuyor.

 

Osmanlı şerbetleri kokteyllere girecek

Yakın zamanda otelin alt kısmında bir kav da oluşturulacak ve burada birbirinden özel şaraplar yer alacak. Hali hazırda da konuklarına yemeklerle eşleşen kaliteli şaraplar servis eden Emexotel Kocaeli’de, kokteyl konusunda da yeni çalışmalar planlanıyor. Yenilebilir kokteyllerin dünyada giderek trend olduğunu belirten Ünsal Tekin, bunun yavaş yavaş Türkiye’de de yaygınlaştığını söylüyor. Emexotel Kocaeli’nin bu konuda farklı bir konsept oluşturacağını söyleyen Tekin, Osmanlı şerbetlerini kokteyllerde kullanacaklarını dile getiriyor.

www.emexotelkocaeli.com

Adres: Sanayi Mah. Ömer Türkçakal Bulvarı No: 26 KOCAELİ
İletişim: 0262 335 48 40