Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Executive Chef Zekeriya Yıldırım

Executive Chef Zekeriya Yıldırım

The Marmara Bodrum'un mutfağı uzun yıllardır Executive Chef Zekeriya Yıldırım'a emanet. Mutfakta huzurlu ve disiplinli bir ortamı tercih eden şefin elinden çıkma lezzetler, gösterdiği sevgi ve özeni de aynı ölçüde yansıtıyor. The Marmara Bodrum'da Akdeniz ve Türk Mutfağı'ndan seçme lezzetler sunan Executive Chef Zekeriya Yıldırım, istikrarlı başarısını yemek yapmayı ve bu işi çok sevmesine bağlıyor.

 

Executive Chef Zekeriya Yıldırım, mutfağa çocuk yaşlarda gönül vermiş sektörün deneyimli isimlerinden biri. Tokatlı olan Şef, ilk ve ortaokul yıllarından bu yana yemek yapmaya çok meraklı. Lise yılları itibariyle de yaz tatillerinde restoranlarda aşçı yardımcılığı yaparak profesyonel hayatının ilk adımlarını atmış. Zaman içerisinde çevresi genişleyip farklı yemekleri de öğrenmeye başlamış ve özellikle Türk Mutfağı'na olan ilgisi giderek daha da artmış. Şefliğin sevgi ve emek istediğini belirten Zekeriya Yıldırım, yıllar içinde basamakları tırmanarak profesyonel kariyerini inşa etmiş. The Marmara Grubu'ndaki yolculuğu ise 1991 yılında The Marmara Taksim ile başlıyor Zekeriya Yıldırım'ın. Sekiz yıl boyunca The Marmara Taksim'in çeşitli departmanlarında görev alıyor. Çikolata imalatı, banket mutfağı, bar ve mutfakla ilgili tüm çalışmalarıyla birlikte farklı bir dünyanın da kapılarını aralıyor. Öğrendikçe mutfağı çok seviyor ve çeşitli bireysel denemeler yapmaya başlıyor. 1999 yılında ise The Marmara Bodrum'a geliyor. O gün bugündür hala The Marmara Bodrum'un mutfağı Zekeriya Yıldırım'a emanet. Executive Chef Zekeriya Yıldırım ile The Marmara Bodrum'da bir araya gelerek mutfak ve mönü çalışmalarını konuştuk.

 

Mönüde Türk Mutfağı'ndan seçme lezzetler

The Marmara Bodrum'da mönü, sezon başı ve sezon sonu olmak üzere yılda iki kere değişiyor. Bahar ve yaz aylarında Zekeriya Yıldırım yönetimimde, daha çok yörede bulunan ürünleri tercih ederek tipik Akdeniz Mutfağı ve Türk Mutfağı'ndan seçkin örnekler bir araya getiriliyor. “Mönü değişiminde, bir önceki yılın satış kalemleri saptanıyor ve en çok tercih edilen yemekler mönüde kalıyor” diyen Zekeriya Yıldırım, “Yeni ürünler için trend olan farklı mönüler ve sunum tekniklerini de araştırıyorum. Mönüleri de tüm bu araştırmaları yaptıktan sonra hazırlıyorum” diye konuşuyor. Mönülerin oluşturulmasının ardından tüm otel çalışanlarının katıldığı mönü tadımları gerçekleştirdiklerini belirten Zekeriya Yıldırım, son kararları bu tadımın ardından verdiklerinin altını çiziyor.

 

Zekeriya Yıldırım'ın mutfak ekibi de yaz ve kış aylarında sayıca değişiklik gösteriyor. Yüksek sezonda 20 kişilik bir ekiple çalışan Şef, kış aylarında çalışmalarını daha sınırlı bir ekiple sürdürüyor. Kış aylarındaki mutfak ekibi yeni mönü ve sunum teknikleri üzerine çalışmalar yaparak yüksek sezona hazırlanıyor. Executive Chef  Zekeriya Yıldırım ekibini belirlerken işini seven, titiz ve düzenli olan kişileri tercih ettiğini vurguluyor. Yıldırım, “The Marmara Grubu'nun tüm ekibinde olduğu gibi mutfakta da güler yüzlü olmak tercih nedenlerimizden biri” diye konuşuyor.

 

“Mutfakta temizlik ve düzen önemli”

Zekeriya Yıldırım için mutfakta çalışırken temiz ve düzenli olmak her şeyden önemli. “Her şey olması gerektiği yerde olmalı. Elimi attığım zaman bir bıçağı, bir mutfak gerecini adeta gözüm kapalı bulabilmeliyim” diye konuşan Şef,  “Ayrıca benim mutfağım sessiz ve huzur dolu olmalı. Gereksiz yüksek sesle konuşmalar motivasyonumu düşürür. Bir de yaptığını önemsemeyen bir çalışan beni çok kızdırır. Çünkü yemek sevgi ve özen ister. Bu işe girmek isteyen gençlerin öncelikle yemeğin çok farklı bir dünya olduğunu kavraması, yemek yapmayı çok sevmesi gerekiyor” diyor. 

 

Pişirdiği ve misafirlere sunduğu tüm yemekleri severek yaptığını belirten Zekeriya Yıldırım, en çok ıspanaklı lezzetler yaratmayı ve somon balığını işlemeyi sevdiğini anlatıyor. Mutfakta farklı tatlar yaratmaktan da zevk aldığını ifade eden Zekeriya Yıldırım, “Türk Mutfağı'na ayrıca çok ilgim ve merakım var. Misafirlerimize mutfağımızın nefis tatlarını sunmak beni çok mutlu ediyor” şeklinde konuşuyor. 

 

Mutfakta Türk-Yunan kardeşliği

2003 yılında düzenlenen Türkiye'nin En İyi Şefi Yarışması'nda birinci olan ve ilk altın madalyasını da bu yarışmayla kazanan Zekeriya Yıldırım, Türkiye Aşçılar Milli Takımı'na da seçilmiş deneyimli bir şef.  Bugüne kadar, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen onlarca yarışmaya katılarak pek çok madalyanın sahibi olmuş. “Bu alanda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yapmanın gururunu duyuyorum” diyen Yıldırım, üç yıldır her sezon başı ve sonunda, Yunanistan'ın Kos adasında bulunan Shl Grubu otellerinden Aqua Blue Boutigue Hotel'le karşılıklı şef değişimi de yapıyor. Kos'a giderek Türk Yemekleri Günleri'nde Türk Mutfağı'na ait lezzetlerden oluşan bir mönü hazırlayıp sunumunu gerçekleştiriyor. Aqua Blue Boutige  Hotel'in Executive Chef'i de aynı dönemde Bodrum'da Yunan yemekleri yapıyor.