Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Fiamma Restaurant & Bar

Fiamma Restaurant & Bar

Uzun zamandır İstanbul’da yaşayan ünlü İtalyan yemek ustası Vittorio Sindoni yönetiminde kapılarını açan Fiamma Restaurant & Bar; bir mekandan beklenen tüm detayları misafirleri için bir araya getiriyor. Lezzetli yemekleri, keyifli atmosferi, müziği ve dekorasyonuyla Taksim'in yenisi olan mekanın mutfağı ise Şef Erdal Kılıç'a emanet.

 

Boğaz manzarası eşliğinde hem yemek hem de eğlence için kapılarını açan Fiamma Restaurant & Bar, günün her saati keyifli vakit geçirmek isteyenleri bekliyor. Mekanın hayata geçiş serüvenini “keyifli oldu” diyerek özetleyen Vittorio Sindoni, “Atay ailesiyle özellikle Can Atay’la daha önce tanışıyorduk. Biliyorsunuz ben çok sevdiğim bu şehirde 2009’da Da Vittorio’yu açmıştım. Can Atay restoranıma gelirdi ve o şekilde tanışmıştık. Daha sonra otel (Gezi Hotel Bosphorus) ve restoran planlarından bahsetti. Pazarı ve mutfağı bilen biriyle işbirliği yapmak istediğini söyledi ve Fiamma ile yollarımız bu şekilde kesişti” diyor. Mekanın mönü konsepti ise Vittorio Sindoni'nin İtalyan esintilerinin yer aldığı Akdeniz Mutfağı olarak tanımlanıyor. Mönünün Şef Erdal Kılıç, Can Atay ve kendisinin ortak kararlarıyla oluşturulduğunu söyleyen Sindoni, “Dünyanın farklı yerlerindeki deneyimlerimi Türk damak tadına uygun olarak derledik” diyor. Fiamma, toplam 124 kişilik kapasitesiyle hizmet veriyor. Ayrıca mekanda aileler, özel yemekler veya iş yemekleri için misafirlere özel köşeler yaratılıyor.


Keyifli kaçamaklar için...

Fiamma, iyi yemek ve keyifli ortamdan hoşlanan herkese hitap ediyor. Güne keyifli bir kahvaltıyla başlamak istenler veya lezzetli bir öğle yemeği kaçamağına gelmek isteyenlerin tercih ettiği mekan, bir kahve molası veya dostlarla bir akşam yemeği için de birebir. Tüm bunların dışında iş sonra barda buluşmak isteyenler de Fiamma’nın kapısını çalıyor. İstanbul’da gastronomi dünyasının hızla geliştiğini söyleyen Sindoni, “Bu gelişme biraz da Türk insanının seyahat alışkanlığının artmasından kaynaklanıyor. Başka ülkelere giden insanlar, orada deneyimledikleri lezzetleri kendi ülkelerine de taşımak istiyorlar. Öte yandan yeni şefler eğitiliyor, uluslararası mutfaklarda deneyimli ekipler artıyor ve yatırımlar da çoğalıyor. Bu doğrultuda son dönemde oldukça farklı konseptler açılıyor ve başarılı çalışmalar çıkıyor ortaya. Her biri İstanbul’un yeme-içme sahnesine bir farklılık ve yenilik getiriyor; yeni bir şeyler katıyor. Fiamma’yı bu noktada farklı kılan detaylara gelince; biz Akdeniz Mutfağı’nı İtalyan bir dokunuşla harmanlayıp sunuyoruz. Bölgesel olmamakla beraber günümüz İtalyan Mutfağı’ndan etkiler sıkça hissediliyor Fiamma’da. İtalya’da olan bir yenilik veya özel bir yemek haftası, örneğin beyaz trüf anında Fiamma’nın mönüsüne girebiliyor. Mönümüzdeki her şey en iyi malzemeyle hazırlanıyor, en iyi et, en iyi zeytinyağı mutfağımıza giriyor. İtalya’dan gelen durum unuyla ev yapımı makarna hazırlıyoruz. Biz mümkün olduğunca aletlerle değil, gerçekten hamuru el emeğimizle hazır hale getiriyoruz. Tüm bunları Fiamma’yı farklılaştıran detaylar arasında sayabiliriz” diyor.

 

Dekorasyonda zarif dokunuşlar

İtalya ve Akdeniz Mutfağı konseptine uygun olarak dekore edilen Fimma Restaurat & Bar'da Mimar Ahmet Tolan'ın imzası bulunuyor. Sıcak bir ortam yaratılan mekanda bakır ve ahşap detaylar öne çıkıyor. Zarif dokunuşların yer aldığı mekanda yine bakır detaylara uyumlu iri ampuller kullanılarak dikkat çekici bir yalınlık vurgulanmış. İtalyanca “alev anlamına gelen Fiamma'da alevi temsilen ucu yanık kibritlerin poz verdiği tabloları ise Merve Hasman fotoğraflamış. Fiamma’nın duvarlarını süsleyen bu fotoğraf çerçevelerine ek olarak Boğaz manzarasını da vurgulamak gerek. İstanbul’un sayılı noktalarından görülebilen Boğaz manzarası Fiamma'nın dekorasyona doğal bir fon oluşturuyor.

 

Mutfakta Erdal Kılıç var

Fiamma'danın mutfağında Londra Le Cordon Bleu'dan mezun olduktan sonra çok sayıda restoranda çalışıp deneyim kazanan Erdal Kılıç bulunuyor. Kılıç, mönüde öne çıkan lezzetleri şöyle anlatıyor: “Kalamar dolma, ıspanaklı puding, somon gravlax, taze enginar salatası, ızgara bonfile, ev yapımı ravioli, ev yapımı makarnalar ve pizzalarımız oldukça ilgi görüyor” diyor. Mekanın tatlı mönüsünde ise Creme Brulee, ılık hurma puding, orman meyveli crumble gibi çeşitler bulunuyor. Tüm bu lezzetler taze ve doğal ürünlerle hazırlanıyor. Fiamma çok sayıda ülkeden zengin içecek seçenekleri ve kokteylleriyle de öne çıkıyor.

 

www.fiammaistanbul.com

Adres: Mete Cd. No. 34 Taksim, İstanbul 34437, Turkey
İletişim: 0212 393 27 27