Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

GELENEKSEL FOÇA MUTFAĞI

Geleneksel Foça mutfağı genel özellikleriyle Batı Anadolu kıyıları ve Ege Adalarında yapılan tüm yemekleri içerir.

Foça halkının geçim kaynağı turizm kadar balıkçılığa da dayanır. Foçalı balıkçılar sayesinde barbun, mercan, çipura, levrek, kefal, mezgit gibi lezzetli balıkları hemen hemen her gün taze ve ucuz olarak bulmak mümkün. Balıkla birlikte zeytin, zeytinyağı, enginar ve yabani otlardan yapılan Foça’ya özgü lezzetleri tatmanızı öneririz. Izgara sardalye, yoğurtlu balık, kalamar dolması, balık dolması, balık çorbası, balık paçası, kuzu etli enginar, zeytinyağlı enginar dolması yöreye özgü yemekler arasında sayılabilir.

Foça ve çevresinde yetişen yabani otlardan arapsaçı, rezene, tarakotu (iğnelik), turp otu, radika, ısırgan otu, ebegümeci gibi otlarla lezzetlenen yemekleri denenemezlik etmeyin.

Foça, balıkların doğal yolla beslenebildikleri, kayalık ve geniş bir sahil kesimine sahip. Akdeniz’e oranla daha az tuzlu serin su sayesinde, yöredeki balıklar diğer bölgelere göre farklı lezzetlere sahip. Foça balık halindeki tezgahlardan balık seçip temizleterek almak ise başlı başına bir keyif. Liman içinde omuz omuza uzanan restoranlar; ahtapot salatası, kalamar tava, tuzda pişmiş sinarit, nar pekmezli sosuyla ızgara mırmır, saragoz, çipuralar, buğulama levrek, midyeli karidesli börekler, balık tavalar, şişler, güveçler, limonlu sarmısaklı roka salatası, nar ekşili kaşık salatası, deniz börülcesi, zeytinyağlılar, yoğurtlu semizotu gibi mezelerle, Ege sofra kültürü ve Ayvalık’la yarışıyorlar.