Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Hiç “Saçaklı Mantı”Tattınız mı?

Ayvalık’ın yemek kültürü Ege ve Akdeniz mutfağının etkisinde. Kentte Balıkesir yöresine özgü yemekleri tatma imkanı da bulabilirsiniz.

Ayvalık’ın zeytini çok ünlü. Ufak imalathanelerde üretilen zeytinyağıyla yapılan yöresel yemekleri tatmanızı öneririz. Yerel yemekler arasından “saçaklı mantı” ve “keşkek”i mutlaka denemelisiniz.

Ayvalık ve adalarında bir çok balık restoranı bulunuyor. Burada levrek, çipura, sinarit, ahtapot ve mezgit yiyebilirsiniz. Özellikle hamsiden bile küçük olan “papalina balığı”nı denemelisiniz. Keza papalina bu yörenin özel balığı. Mezgitin bir türü olan ve Ayvalıklılar’ın “bakalaros” dedikleri balığın buğulamasını deneyebilirsiniz. Ahtapot her zaman bulunabiliyor. Aslında bir çorba balığı olan iskorpitin buğulamasını da tercih edebilirsiniz.

Batı Hint Adaları ve Akdeniz ülkelerinin çok sevilen bir denüz mahsülü olan denizkestanesi yumurtaları’nın, ülkemizde yalnızca Ayvalık bölgesinde yenildiği söyleniyor. Zeytinyağı ve limon sosuyla hazırlanmış denizkestanesi yumurtaları’nın da tadına bakabilirsiniz.

Yöreye özgü bir başka yemek ise deniz börülcesi. Deniz börülcesi genellikle rakının yanında meze olarak yeniliyor. İstifno otu salatası, zeytinyağ ve sarmısak soslu radika rakıya eşlik eden diğer mezeler. İlçedeki restoranların mönülerinde kuzu etiyle yapılan marasa, arapsaçı, turp otu, radika, kurutulmuş ahtapot ızgara, kabak çiçeği dolması, fava, lor tatlısı ve buzlu badem gibi zengin seçenekler var. Ahtapot köftesi ise Ayvalık’ta tadabileceğiniz en ilginç yemeklerden biri. Kıyma makinesinde çekilen ahtapot; maydanoz, kaşar peyniri, sarmısak, dere otu, baharat ve nişastayla hazırlanan karışımda iyice yoğruluyor. Ortaya çıkan sonuç gerçekten inanılmaz.

Sarmısaklı Plajı girişindeki Üsküplü dondurmacının sakızlı dondurmasını mutlaka deneyin. Sarımsaklı’nın ana caddesi üzerine sıralanmış büfelerde tost, kumpir ve midye gibi türlü türlü yiyeceği bulmak mümkün.