Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Kozmonot

Kozmonot

Teşvikiye Topağcı Mahallesi’ndeki Kozmonot, tasarımsal kaygıları olmayan ama bir o kadar da dekoruyla ve mönüsüyle bir söylemi olan; farkındalık yaratan ama iddiasız; tematik ilhamını ise ‘Soğuk Savaş Yılları’ndan alan bir mekan…

 

Uzay konseptli Kozmonot, çeşit çeşit biraları ve mönüsüyle, son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği bir mekan haline geldi. Son iki yıldır İstanbul’da birçok mekana konsept tasarım ve uygulamalarıyla hayat veren Design Parallax’ın ortakları Mimar Göksu Şener ve Reklamcı Zümre Humbaracıbaşı, Kozmonot’a hayat veren iki isim.  ‘Soğuk Savaş Yılları’na her yönden merak duyan ikili, kendileri mekan açmaya karar verdiklerinde içerisinde rastlanacak tüm fikir, detay ve ironilerin, bu yıllardan beslenerek tasarlanmış olmasına özen göstermişler.

 

Uzay konsepti

Dekorasyonun tasarlanması ve uygulanmasında her bir parçanın birbiriyle ahenk içinde olmasına özen gösterilen mekanın ismi için Uzay’a ilk giden Rus Kozmonot Yuri Gagarin’den esinlenilmiş. Mekanın girişindeki duvar Berlin Duvarı’ndan, tuvaletler ise Uzay Mekiği tuvaletlerinden esinlenerek yapılmış. Mekandaki her bir detay, sizi konsepte daha da yaklaştırıyor ve Kozmonot gözünüze daha bir hoş görünüyor.

 

Mekanın giriş tarafında bir duvara yapılan Neil Armstrong ve YuriGagarin’in birbirini öptüğü ‘muralart’ resim, Gamze Yalçın‘a ait. Arka bahçedeki duvarlara yapılan Wernhervon Braun’un graffiti resmi, dekorasyonda konsepte uygun her türlü detayın hassasiyetle düşünüldüğünü yansıtıyor. Bu güzel graffiti de tanınmış graffiti sanatçısı Leo Lunatic’in ellerinden çıkma…

 

Bira kültürünü tanıtıyor

Servis ve mönü ‘gastro-pub’ konseptinde hizmet veriyor. Açıldıktan kısa bir süre sonra yenilenen mönüye daha çok seçenek eklenmiş. Bira yanı lezzetler olarak tanımlanabilecek mönüye iddialı kokteyller eşlik ediyor. Klasik bir bar mönüsünden çok daha fazlasını içeren mönüde; kendi imalatları olan dana ve domuz sosis, porkrib ve avakado soslu cheeseburger; et yemeyenler için ise vejetaryen sepeti, vejetaryen burger ve salata çeşitleri bulunuyor. Mekanda, sevilen ve bilinen markaların 100’e yakın bira çeşidi bulunuyor. Ayrıca Almanya, Hollanda ve Belçika biralarıyla belli ülkelere özgü şarap ve lezzetler de menüde yer alıyor. Mekanın ortaklarından Zümre Humbaracıbaşı, ilerleyen günlerde burada bira tadımlarına da yer vereceğini belirtiyor. Bira kültürünü bilinçli bir şekilde tanıtmayı hedefleyen Kozmonot ailesi, şimdilik butik bir mekan olarak kalmaktan memnun.

 

Kozmonot’un bir başka özelliği de mönüsünü bir dergi formatında tasarlanmış olması. Tanınmaya ihtiyacı olan kişilerin etkinliklerini ücretsiz bir şekilde mönüsünde duyuran Kozmonot, mönüde reklam alabileceği boş alanlar da bırakmış. Bu sebeple mönüye bakmak, diğer mekanlara kıyasla biraz daha uzun sürüyor.

Adres: Prof. Dr. Müfide Küley Sok. No: 9 Teşvikiye, Şişli / İSTANBUL
İletişim: 0212 234 73 55