Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

La Scarpetta

La Scarpetta

La Scarpetta, şehrin en merkezi noktalarından Etiler'de ama oldukça sakin bir sokakta, gizli bir arka bahçede hizmet veriyor. İtalyan Mutfağı'nın en güzel örneklerini sunma iddiasıyla yola çıkan restoran, yalnızca mönüsüyle değil, sunduğu ortamdan servise kadar her detayıyla misafirlerine ‘farklı bir İtalyan tecrübesi’ vaat ediyor.

 

La Scarpetta, İtalyan lezzetlerine düşkün olanlara farklı lezzet deneyimleri sunuyor. Geçtiğimiz Aralık ayında kapılarını açan restoran, şehrin en merkezi noktalarından biri olan Etiler'de, çok sakin bir sokakta, gizli bir arka bahçede İtalyan Mutfağı'nın en güzel örneklerini sunma iddiasıyla hizmet veriyor. Güzel yemeğe ve iyi restoranlara her zaman ilgi duyduğunu belirten restoran sahibi Cem Orkut ile La Scarpetta'nın konseptini ve lezzetlerini konuştuk.

 

La Scarpetta'nın hayata geçiş sürecini Cem Orkut şöyle anlatıyor: “Yurtdışında okuduğum ve yaşadığım süreçte, çok fazla seyahat etmem vesilesiyle güzel yemeğe ve iyi restoranlara olan ilgim daha da pekişti. Farklı restoranları ve farklı mutfakları deneyimlemek benim özel ilgi alanımdı. Türkiye’ye dönüp farklı bir sektörde faaliyet gösterdikten sonra, bu özel ilgi alanını profesyonel boyuta taşımaya ve KBO Group çatısı altında yeme-içme sektörüne girmeye karar verdik. La Scarpetta da bizim, 10 yıllık ‘farklı konseptlerde restoranlar açma planımız’ın ilk projesi olarak Etiler’de hayata geçti.”

 

La Scarpetta, yalnızca mönüsüyle değil, sunduğu ortamdan servise kadar restorandaki her detayıyla misafirlerine ‘farklı bir İtalyan  tecrübesi’ vaat ediyor. İtalyan Mutfağı'ndan rafine bir seçkiyle tasarlanan mönünün yanı sıra mekan, yaklaşık bin şaraplık, yüzde 60’ı yerli şaraplardan oluşan ve yabancı şarapların yüzde 90’ının İtalyan olduğu kavıyla dikkat çekiyor. Ayrıca restoran mönülerinde çok sık rastlanmayan bir şekilde geniş bir kadeh şarap seçeneği de sunuyor.

 

Doğal malzemeler ve sıcak tonlar

Mekanın genel tasarımı, yatırımcılar ve işletmecinin ortak çalışması sonucu gerçekleştirilmiş. Özel toplantılar ve kutlamalar için tercih edilen üst katın tasarımıysa Mimar Elif Özsezen ve Mimar Şenol Doğan’a ait. Mekanın tasarımında, fine dining bir restorana uygun olarak biraz daha ağır ve oturaklı bir dekorasyon, yer yer koyu renkler ve beyaz örtüler kullanılmış. Ama bir yandan da arka bahçede, doğanın içinde yer alan bir restoran olması nedeniyle dekorasyonda doğal malzemeler ve yer yer sıcak tonlar tercih edilmiş. İtalyan Mutfağı'nın sıcaklığına ve doğallığına uygun olarak La Scarpetta’da, adım attığınız anda sizi içine alan ve kendinizi rahat bir ortamda hissetmenizi sağlayan bir konsept yaratılmış.

 

Her yerde bulamayacağınız İtalyan lezzetleri

La Scarpetta'nın mönüsü klasik İtalyan lezzetlerinden oluşuyor. “Buradaki iddiamız, Türkiye’deki İtalyan restoranlarının herhangi birine gittiğinizde mönüde görebileceğiniz ‘garanti’ seçeneklerden farklı olarak, İtalya’nın farklı bölgelerini temsil eden ve Türkiye’de kolay kolay tadamayacağınız İtalyan lezzetlerini sunuyor olmamız” diyen Cem Orkut, “Örneğin, İstanbul’daki İtalyan restoranları genel olarak aynı standartta makarnalar kullanıyorlar. Hazır alsınlar ya da kendileri yapsınlar; mönüde spaghetti, penne, pappardelle gibi seçenekleri görürsünüz. Biz bu durumu biraz daha değiştirmek istedik ve mönümüzde İtalya’da bile henüz ticari olmamış, yerel makarnaların kullanılmasını tercih ettik. Örneğin, mönümüzde yer alan ‘agnolotti’ dana dolgulu farklı bir makarna stili ve Türkiye’de başka bir restoranda bulunmuyor” diye konuşuyor.

 

Restoranda servis edilen makarnaların çoğu, bütün ekmek, grisini, hamur çeşitleri de taze olarak La Scarpetta'nın mutfağında yapılıyor. Ayrıca mevsiminde yetişmeyen hiçbir ürün, konserve, kurutulmuş ve dondurulmuş bir malzeme kullanılmamasına da özen gösteriliyor. Orkut, “Hem mutfak hem de servis ekibimiz için şunu söyleyebilirim ki La Scarpetta, şefinden yönetim kadrosuna kadar, genç ve dinamik bir ekibin ürünüdür” diyor. 

 

İddialı ve taze lezzetler

Daha önce Türkiye’de farklı restoranlarda çalışan Torinolu Şef Alex Cottitto, restoranın kuruluş aşamasında mönü ve diğer detaylar için danışmanlık yapmış. Şu anda da mönü değişimleri döneminde Şef Alex Cottitto ile birlikte çalışılıyor. La Scarpetta’nın mönüsünün öne çıkan lezzetleri arasında; deniztarağı, bonfile ve trüf mantarlı pizza La Scarpetta, deniz levrekli ravioli, mantarlı risotto; ana yemek olarak ossobuco ve deniz levreği, tatlı olarak ise ev yapımı sorbet ve bonet yer alıyor. Mekanın yeni yaz mönüsünde ise füme somon ve kabak katları, kinoa salatası, karides, domates ve kuşkonmazlı ev yapımı troccoli ile fırınlanmış kuzu karski seçenekleri oldukça iddialı ve şimdiden çok tercih ediliyor.

 

Mekanın bahçe, iç mekan ve üst kattaki özel toplantılar için ayrılan bölüm de dahil olmak üzere, toplam oturma kapasitesi, 160 kişi. Pazartesi hariç her gün 12:00-02:00 saatleri arasında hizmet veren La Scarpetta’da yaz için yenilenen mönüsü ve tamamen açılan arka bahçesinde, şehrin göbeğinde bambaşka bir açık hava deneyimi yaşamak mümkün. Üst katta ise iş yemekleri ve toplantılar için Mimar Elif Özsezen ve Mimar Şenol Doğan tarafından tasarlanan özel bir bölüm ve izole masa seçenekleri sunuluyor. La Scarpetta ayrıca, dileyenlerin şarküteri mönüsünden istedikleri ürünleri, istedikleri miktarda seçebildikleri geniş  bir şarküteri reyonuna da sahip.

 

www.lascarpetta.com.tr

Adres: Dilhayat Sok. No: 16, Etiler, Istanbul
İletişim: 0212 263 53 53 -0212 265 17 17