Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Lokanta Farina

Lokanta Farina

 

Zekeriyaköy Ormanada'da kapılarını açan Lokanta Farina, farklı ambiyansında çok özel lezzetler sunuyor. Yemeği bir kültür olarak konumlandıran Lokanta Farina, Zekeriyaköy sakinleri için devamlı değişen ve yeni tatlar geliştiren bir mekan olarak lezzet dolu bir buluşma noktası oluyor.

 

Zekeriyaköy Ormanada'da, Haziran ayından bu yana yepyeni ve özel bir lezzet adresi var; Lokanta Farina. Jale Balcı tarafından hayata geçirilen mekan, Türk damak tadını özgün çizgisiyle birleştirerek, lezzetlerini keyifli sohbetlerin ve tatların bir arada yaşandığı modern bir mekanda sunuyor. Restoran sektörüne 2008 yılında kurucu ortağı olduğu Antiochia ile adım atan Jale Balcı, Ormanada'ya taşınacağı kesinleşince burada Lokanta Farina'yı açmaya karar vermiş. Bir gurme restoran olarak hayata geçirilen mekan, doğayla iç içe lokasyonunda; kendine özgü incelikteki servis anlayışı ve farklı mönüsüyle dikkat çekiyor.  “Burası kendine özgü yapısı ve eğlence anlayışı olan bir bölge” diyen Jale Balcı, “Havası ve ortamı çok güzel. Bölgede keyifli bir mekan ve lezzet eksiğini hissettiğim için böyle bir yer açmayı düşündüm” diye konuşuyor.

 

Ormanada’nın doğayla iç içe atmosferinde teras ve geniş bir bahçesi de olan Lokanta Farina, hafta sonları barbekü partileri ve özellikle akşam saatlerinde ‘Happy Hour’ ve 'Punch Saatleri’ gibi özel etkinlik ve davetlere de ev sahipliği yapıyor. Canlı müziğin eşlik ettiği gece davetlerinde konuklara atıştırmalık lezzetler de sunuluyor.

 

Farklı kültürlerin izlerini taşıyor

Antakya'ya da doğup büyümüş olan Jale Balcı, çok farklı kültürlerin içinde yaşamış biri olarak mekanına da o izleri yansıtmak istemiş. Lokanta Farina'nın dekorasyonu Mimar Zehra Uçar imzasını taşıyor. Jale Balcı, “Yaşadıklarım ve anlattıklarım üzerinden hazırlanan taslaklarla mekanın konseptinin oluşturulması yaklaşık altı ay sürdü” diyor.

 

Lokanta Farina haftanın yedi günü hizmet veriyor. Sabah saat 09:30'da kapılarını açan mekanın kapanış saatini daha çok misafirler belirliyor. Ancak Jale Balcı, en geç 01:00'da kapanışı yapmış olduklarını belirtiyor. 30 kişilik kapalı ve 50 kişilik açık bölümden oluşan Lokanta Farina, kış aylarında sürgülü camla kapatılıyor. Jale Balcı, “Belli bir kaliteye ve kesime hitap ediyoruz. Buradan geçerken uğrayan bir müşteri kitlemiz yok. Daha çok direkt tadım için gelen gurme, damak tadına meraklı misafirleri ağırlıyoruz. Birkaç şirkete ev sahibi olduk. Doğum günü, evlere catering gibi etkinliklerimiz de oluyor. Misafirlerimiz genelde gazete ve dergilerde okuyup geliyor. Ayrıca benim yayınlanmış üç adet yemek kitabım da var” diyor.

 

Hem mekan sahibi hem şef

Lokanta Farina'nın mutfağında Jale Balcı dahil olmak üzere toplam yedi kişilik bir ekip var. Jale Balcı, mekanın yalnızca sahibi değil, şefi de üstelik... “Normalde finans üzerine eğitim aldım fakat daha sonra aşçılığa merak sardım. Yurtiçi ve yurtdışında birçok okuldan ve şeflerden eğitim aldım” diyen Balcı; yeniliği seven, modern ama gelenekçi bir yapısı olduğunu da sözlerine ekliyor.

 

Ağırlıklı olarak Akdeniz Mutfağı'na has yemeklerin yer aldığı mönüye Antakya lezzetlerini de eklemiş Jale Balcı. Mönüde lezzetli, özenli ve herkesin sevebileceği tatlar bir araya getirilmiş. Elbette mevsimlere özel değişiklikler de söz konusu oluyor. “Gurme bir mutfak olduğumuz için ürünlerimizi elimizden geldiğince farklı ve özel kişilerden alıyoruz” diyen Jale Balcı, “Kim neyi en iyi yapıyorsa o ürünü ondan alıyoruz. Tüm soslarımızı kendimiz hazırlıyoruz” şeklinde konuşuyor. Lokanta Farina'da her gün için özel kahvaltı seçenekleri de mevcut. Ayrıca her pazar zengin açık büfeyle ve caz müziği eşliğinde sunulan brunchlar da oluyor.

 

www.lokantafarina.com

Adres: Kilyos Cd. Uskumruköy Mh. Ormanada, No: 246/200-1 Zekeriyaköy / İSTANBUL
İletişim: 0212 801 07 77