Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Ministry Of Coffee İstanbul

Ministry Of Coffee İstanbul

Alışverişe leziz bir kahve molası vermek isteyenlerin, bilgisayarını alıp sakin bir çalışma ortamı arayanların son zamanlardaki uğrak noktalarından biri, MOC İstanbul. Birbirinden farklı ve kaliteli kahve seçenekleri sunan MOC İstanbul'dan yayılan mis gibi kokular kahve severleri sıcacık bir ortama çağırıyor.

 

Öğle arasını leziz ve kaliteli bir kahveyle tatlandırmak, iş çıkışı arkadaşıyla sakin bir ortamda buluşup sohbet etmek ya da bilgisayarını alıp rahat bir ortamda çalışmak isteyenler için Nişantaşı Şakayık Sokak'taki MOC İstanbul (Ministry Of Coffee İstanbul) biçilmiş kaftan. 16 farklı ülkeden getirilen yeşil kahve çekirdeklerini önce kavuran, sonra bu çekirdeklerden çeşitli harmanlar yaratan MOC İstanbul, yaklaşık 35 farklı kahve seçeneğiyle her damak zevkine hitap ediyor.

 

Homeoffice çalışanların tercihi

MOC İstanbul'un yaratıcısı ve ortağı Sam H. Çeviköz, 47 yıldır Avustralya'da yaşadıktan sonra 1,5 yıl önce İstanbul'a gelmiş. Daha doğrusu bizzat çağrılmış. Bütün hayatı kahveyle iç içe geçen Sam Çeviköz Avustralya'da kurduğu kahve çekirdeği kavurma ve dağıtım şirketiyle de uluslararası başarılara imza atmış bir isim. Barista eğitmenliğinin yanı sıra kahve üzerine çeşitli festival ve yarışmalarda jüri üyelikleri var. Türkiye'de hem iyi kahve sunumları yapmak hem de kahve alanında Türkiye'yi ileri taşımak amaçlarıyla böyle bir mekanı hayata geçirdiklerini söyleyen Sam Çeviköz, ortağı Deniz Yıldız Düzgün ile birlikte işlettikleri MOC İstanbul'da, Avustralya'daki konseptlere oldukça yakın bir konsept oluşturduklarını söylüyor. Rahat ve ahşap ağırlıklı dekorasyonuyla özellikle homeoffice çalışanların tercih ettiği mekanlardan biri, MOC İstanbul. “Bizim amacımız rahat bir yer sağlamaktı. Türkiye'de çok mekan dolaştım ve özellikle de insanların sıkışık bir şekilde oturduğu bir yer olmasını istemedim” diyen Sam Çeviköz, “Gelip burada rahat bir ambiyansta, iyi müzik ve iyi kahveler eşliğinde çalışabilsinler istedim” şeklinde konuşuyor. Yüksek tavanıyla konuklarına oldukça ferah bir ortamda hizmet veren MOC İstanbul, asma katıyla da gözlerden uzak kalmak isteyenlere hitap ediyor. Mekanın asma katında yer alan kitaplık ise hem dekorasyon unsuru olarak mekana ayrı bir sıcaklık katıyor hem de yanında okuyacak bir şey olmayan yalnızların imdadına yetişiyor.

 

Merak uyandıran lezzetler

İşin perde arkasında yıllara dayanan bir tecrübe ve kahveyle iç içe geçen bir yaşam söz konusu olunca kahvenin kalitesiyle ilgili de şüphe duyulmuyor elbette. İçeriyi saran kokuyla kendinizden geçerken ister istemez her bir çeşit içinizde bir merak uyandırıyor. MOC İstanbul'a kahve çekirdekleri yurtdışından geliyor. Kolombiya, Kosta Rika, Panama, Meksika, Peru, Etiyopya, Yemen, Endonezya, Kenya, Guatemala başta olmak üzere 16 farklı ülkeden getirilen yeşil çekirdekler burada kavruluyor, harmanlanıyor ve çeşitli şekillerde fincanlara doluyor. MOC İstanbul'da damakta iz bırakan yaklaşık 35 farklı kahve seçeneği servis ediliyor.

 

Americano, Espresso, Latte gibi her yerde göremeye alışkın olduğumuz kahve çeşitlerinin dışında, MOC İstanbul'un en çok talep gören seçeneklerinden biri tarçın ve bal ile hazırlanan Cafe Miel. Bir başka ilgi gören lezzeti ise Australian Cappucino. Türkiye'de pek çok yerde cappucino'nun üstüne çikolata konulmadığını belirten Sam Çeviköz, “Biz Avustralya'da kahvenin üstüne biraz çikolata koyarız. Ondan sonra sütle onu yukarı çektiğimizde çok değişik bir tat çıkar ortaya. Australian Cappucino bu şekilde hazırlanır” diyor.

 

Daha önce hiç acılı Mocha içmediyseniz, MOC İstanbul'a gidip mutlaka denemelisiniz. Oldukça farklı ve kahveden beklenmeyen bir tat olduğunu söyleyebiliriz. Zira biber acısı Mocha'ya karışıyor, damağınızda sürpriz bir iz bırakıyor. İlk önce çikolata tadı aldığınız Mocha bir süre sonra boğazınıza acısını salıyor. Tabii oldukça hafif bir acı... Tüm bunların yanında MOC İstanbul kahveyi soğuk sevenleri de unutmuyor. Onlar için de İce Latte, İce Mocha gibi soğuk seçenekler mevcut. Cold Brew da bu seçeneklerden biri. Hazırlanışı da oldukça özel ve farklı. Buzlu demleme yöntemiyle hazırlanan Cold Brew, 18 ila 24 saat arasında demlendikten sonra yine 18 ila 24 saat arasında servis ediliyor. MOC İstanbul'un leziz kahvelerini paketli olarak satın almak da mümkün. 100 gramdan 1 kilograma kadar paketli kahve satışı gerçekleştiren mekan, dileyenlere çekirdek halde dileyenlere kendi özel harmanlarının satışı yapıyor. Guatamala'nın en özel çekirdeklerini getirdiklerini söyleyen Sam Çeviköz, kahveleri kendilerinin kavurduğunu ve gazının çıkması için dört gün beklettikten sonra paketlediklerini anlatıyor. Unutmadan belirtelim, paketlenen kahvelerin tazeliği ve lezzeti için 21 gün içinde tüketilmesi çok önemli.

 

Kahvenin eşlikçisi tatlılar

MOC İstanbul'da bir restoran konsepti yok ama ev yapımı tadında atıştırmalık ve tatlılarla kahve keyfinizi arttırabilirsiniz. Ev yapımı keklerin yanında mus, tiramisu gibi tatlılar da günlük olarak hazırlanıyor. En çok rağbet gören lezzetlerin başında gelen keçi peynirli ve pırasalı kişlerin yanı sıra sabah kahvesi içmeye gelenlere ‘kahve altı’ olması adına Akdeniz Kahvaltısı, Avustralya Kahvaltısı ve omlet gibi alternatifler sunuluyor. MOC İstanbul toplamda 60-65 kişilik bir mekan. Dış alanıyla beraber 80 kişiye kadar misafir ağırlanabiliyor. Sabah 08:00'de kapılarını açan mekan, akşam 23:00 sularına kadar açık. Pazar günleri ise servis saat 10:00'da başlıyor, akşam 22:00'da sonlanıyor.

 

Profesyonel barista eğitimleri

Otel, restoran ve cafe’lere yönelik danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyen Sam Çeviköz, “Horeca sektörüne hem kahve satışı yapıyoruz hem de barista eğitimleri gerçekleştiriyoruz. USLA (Uluslararası Lezzet Akademisi) ile anlaşmalı olarak çalışıyoruz ve onların eğitimlerini MOC İstanbul gerçekleştiriyor. Aynı zamanda burada da eğitimlerimiz oluyor. En iyi barista bile burada en az bir haftalık bir eğitime tabii tutuluyor. Bizim eğitimimizi alması gerekiyor ki bizim standartlarımızı yakalayabilsin” diye konuşuyor.

www.mocistanbul.com

Adres: Şakayık Sok. No:4/A, Şişli / İSTANBUL
İletişim: 0212 234 44 65