Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Neolokal

Neolokal

Ünlü şef Maksut Aşkar’ın merakla beklenen yeni mekanı Neolokal, Salt Galata’nın içinde kendine edindiği yerle hem sanatseverleri hem de yemekseverleri bir noktada buluşturuyor. 

 

Karaköy’ün meşhur Bankalar Caddesi’ndeki tarihi Osmanlı Bankası binasında yer alan Salt Galata bünyesindeki Neolokal, cafenin olduğu salonun ortasından yukarıya uzanan merdivenlerin sonunda sizi karşılıyor. Önünüzde uzanan Altın Boynuz manzarası, koyu renk dekorasyonla birleşince kesinlikle özenli bir mekanda olduğunuzu ve sizi iyi yemeklerin beklediğini hissedebiliyorsunuz. Loş tercih edilen ışıklandırma, ortama romantizm ve şıklık katıyor.

 

Maksut Aşkar, yerel üretime verdiği desteği ve hassasiyetiyle bilinen bir şef. Neolokal, adından da anlaşılacağı gibi tam olarak bu prensip çerçevesinde oluşturulmuş bir konsepte sahip. Slow food ekolünün destekçilerinden biri olan Aşkar, nereden geldiği belli olmayan, katkılı ve muammalı ürünleri mutfağından içeriye sokmuyor. Bunun için yıllardır onu yanıltmayan yerli mamulleri gerekirse Şile’ye giderek buluyor ve Neolokal’e getiriyor. Bu yüzden Maksut Aşkar’ın yeni mekanını lokasyon olarak nerede açtığının birçok kişi için çok bir önemi yok, insanlar şefe güvendikleri için onu sadakatle takip ediyorlar. 

 

Geleneksel metotlar

Böyle yalın ve doğal bir mutfağı olan Neolokal’in Salt Galata gibi şehrin popüler noktalarından birinde açılmasının yarattığı ince tezat, hala ne olursa olsun değişmeyecek geleneksel metotlara dair sevindirici bir ümit de veriyor aynı zamanda. Lilbitz ve Sekizistanbul zamanlarından zaten Maksut Aşkar’ın tarzına aşinaydık fakat şefin de dediği gibi bütün bu sürecin aslında Neolokal’e bir ön hazırlık tadında olduğunu, her yönden ayakları sağlam olarak yere basan Neolokal’i görünce daha iyi anlıyorsunuz. Böylece Galata ve Karaköy taraflarındaki turistler, Neolokal sayesinde Türk Mutfağı’nın kebaptan ibaret olmadığını deneyimleme şansı bulacak.

 

Nuhun Ambarı nedir?

Neolokal’in mutfağını dünya üzerindeki kültürlere ait yok olmak üzere, küçük ölçekli ve kaliteli gıda ürünlerinin araştırılması anlamına gelen Nuhun Ambarı manifestosundan yola çıkarak oluşturan Maksut Aşkar, yerel üreticileri bu şekilde sisteme kazandırmış oluyor. Bu yüzden mekanın mönüsünü Nuh’un Ambarı ürünlerini kullanabileceği şekilde hazırlayan şef, mönüde mevsimsel değişikliklerden ziyade malzemesel değişiklikler yapmayı tercih ediyor. 

 

Dört bölüm, iki tadım

Dört bölümden oluşan mönü misafirlere ‘Paylaşmak İçin’, ‘Başlangıçlar’, ‘Ana Yemekler’ ve ‘Tatlılar’ seçeneklerini sunuyor. Paylaşmak İçin mönüde yer alan lezzetleri kimseyle paylaşmak istemeyebileceğiniz konusunda sizi şimdiden uyaralım. Zira humus ve keşkek o kadar lezzetli ki paylaşma fikri masada soğuk rüzgarlar estirebilir.

 

Başlarken pastırma, kuru et, incir sirkesi kreması, rakı ve incir reçelinden oluşan bir tabak ve uzun zamandır doğal kuru et yememiş olanları heyecanlandırabilir. Tercihini denizden yana kullanacak olanlar içinse kuzu kulağı ve limon eşlikçili tereyağında sarımsaklı karides tatmin edici bir seçenek. Ana yemekte seçenekleriniz dana, kuzu, balık çeşitleri ve ördek sosis. Kararsız mı kaldınız? Siz en iyisi ortaya kısa veya uzun bir tadım mönüsü söyleyin. İki seçenekten oluşan tadım mönüsü, Neolokak ile tanışmak için iyi bir yol. Hem tercih yapmanızı kolaylaştırıyor hem de birçok şeyin tadına bakmış oluyorsunuz. Tadım mönülerinin bir diğer güzel tarafı da şarapla eşleştirilmiş olmaları. 

 

Neolokal’in mutfağını şekillendiren yerel üretime verdiği destek, sadece yemeklerinde değil şarap kavında da görülüyor. 108 farklı Türk şarabının yer aldığı zengin kavda daha önce hiç duymamış olabileceğiniz birçok iyi yerli şarap mevcut. Neolokal’i pazartesi günleri hariç her gün öğlen 12:00-15:00, akşam 19:00-24:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Rezervasyon için öğlen 12:00-13:30, akşam 19:00-22:00 saatleri arasında arayabilirsiniz. 

www.neolokal.com

Adres: Salt Galata Bankalar Caddesi, Karaköy. Beyoğlu / İSTANBUL
İletişim: 0212 244 00 16