Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Noir Pit Coffee Co

Noir Pit Coffee Co

Pera'da kapılarını açan Noir Pit Coffee Co., bildiğimiz kahve dükkanlarından ayrı bir konseptle faaliyet gösteriyor. “Minik, karizmatik, sempatik ve enerjisi yüksek” olarak tanımlanabilecek olan mekanın konsepti ise misafirlerin durması için değil, duraklaması için kurgulanmış. Dükkanda sunulan kahveler ve minik atıştırmalıklar özel tatlarıyla beğeni kazanıyor.

 

Noir Pit Coffee Co.; Ayşe Çetin ve Hikmet Kurt ortaklığıyla hayata geçen bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Yiyecek-içecek ve bunlarına bağlantılı sektörlerde başka yatırımları da olan Ayşe Çetin, bu sektörde uzmanlaşmış bir mimar da aynı zamanda. Yurtiçi ve dışında çeşitle ülkelerde Hilton, Radisson ve Dedeman gibi beş yıldızlı otellerde ve lüks restoranlarda uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapan Hikmet Kurt ise son 15 yıl içinde İngiltere'de kendi restoranlarını açıp işletmeye başlamış. Türkiye’deki gelişmeleri ve trendleri yakından takip eden Çetin ve Kurt, sektördeki tecrübeleriyle coffee shop piyasasının geleceği yeri önceden görmüş ve güçlerini birleştirerek, ilk mağazası Pera’da olan Noir Pit markasıyla yola koyulmuş. Kaliteli bir fincan kahve ve atıştırmalıklarıyla günün yoğun akışına kısa süreli bir mola vermek isteyenlerin keyif alacağı bir kahve mağazası olarak hayal edilen Noir Pit Coffee Co., misafirlerin durması için değil, duraklaması için kurgulanmış konseptiyle beğeni kazanıyor. Mekanın, kahvenin tüm formlarında satışa sunulduğu uzman bir kahveci olarak öne çıkması arzu ediliyor.

 

Özenle oluşturulan konsept

9 Ekim'de kapılarını açan Noir Pit’in minik, karizmatik, sempatik ve enerjisi yüksek bir konsept olmasını arzulanmış. “Bulunacak yerin Noir Pit’de istediklerimizi yansıtabilmesi gerekiyordu. Bunun için en uygun yerin Pera olacağını düşünüldü. Yer arayışı başlar başlamaz, bu mekanın adeta bizi bekliyormuşçasına karşımıza çıkması da yaşananların hoş bir kısmı oldu” diyen Ayşe Çetin, mekanın karakterinin oluşturulma sürecini de şöyle anlatıyor: “Noir Pit /Pera 40 metrekare iç ve 15 metrekare dış mekandan oluşan bir köşe dükkan. Mekanın karakterini oluştururken çıkış noktamız, modası geçmeyen bir tasarım yaratmak oldu. İçeri giren insanların, şehrin karmaşasından ve aynılığından sıyrılıp, kendilerini tanımsız bir zamanda bulmalarını ve kahvelerini içip şarj olmuş bir şekilde yollarına devam etmelerini hedefledik. Bunu, seçtiğimiz malzeme çeşitliliği, renk ve aydınlatmayla her güne ve saate özel harmanlanmış müziklerimizle, duvarlarımızı süsleyen fantastik Noir Pit dünyasının figürleriyle, binbir çeşit kahve aksesuvarı ve sunumlarıyla destekledik. Yer döşemesinde kullanılan calacatta mermer sütü, tezgah ve masalarda kullandığımız toros mermer kahveyi sembolize ediyor bizim gözümüzde. Ahşap cilası olarak ceviz cilayı seçmemiz kendimize yarattığımız fantastik dünyanın ağırbaşlı yönünü ifade ederken, girişte kullandığımız kırmızı patine doğramalar, aynı dünyanın karnaval havasındaki neşeli tezatlığını ön plana çıkarıyor. Cephede ve asma kattaki sarmal hareketli ferforje ögeler ise önümüzdeki aylarda açılacak her bir Noir Pit kapısının arkasında farklı bir sürprizle karşılaşacağınızın teminatını veriyor.”

 

Lezzetli seçenekler

Noir Pit, misafirlerine organik çay ve kahveyle birlikte mekan için özel harmanlanmış espresso ve filtre kahveleri, soğuk içecekleri, kısıtlı çeşitlilikte tatlı-tuzlu unlu mamul ürünleri ve özel sandviç çeşitlerinin yanında kahveyle ilgili avadanlılıkları ve kahve kültürüne katkısı olacak kitapları sunuyor. Mekanda yerinde tüketilmek üzere; organik ve fairtrade espresso bazlı sıcak ve soğuk kahve çeşitleri, özel demleme metotlarıyla servis edilen aromalı kahveler, JBM ve Kupi Luwak gibi özel kahveler, 1-1,5 ve 2 litrelik termosta kahveler, Türk kahvesi, organik çay çeşitleri, sıcak çikolata, organik ve organik olmayan şişe meyve suları, unlu mamuller (midi), kurabiye çeşitleri, mini ve mega boyutlarda özel sandviçler, minik tatlı ve tartaletler, cheese cake çeşitleri, elmalı pay, ev yapımı kek ve elmalı kurabiye, çikolatalar, organik musli, lokum ve akide şekeri yer alıyor. Perakende satışta ise 250 gr’lık kahve çeşitleri, kopi-luwak, Jamaican Mounten, kutu çay çeşitleri, özel tasarım mug, termos, Moka Pot, French press, sifon, Mocha Pot, Aeropress, Chemex Brew,Hario V60 gibi kahve avadanlıkları, kahve konulu kitaplar, örgü ve keten kahve kabı tutacakları mevcut.

 

Özel kahveler

İngiltere’nin köklü ve ünlü kahve roasterı Smith’s Coffee Co.'nun dünyanın çeşitli bölgelerinden Noir Pit Coffee Co. için özel olarak toplayıp kavurduğu, tamamıyla “Organic & Fairtrade” dünya kahvelerini misafirlerinin damak zevkine göre hazırlamayı görev edinen markanın espresso bazlı kahvelerinin temelini özel olarak harmanlanmış Organic & Fairtrade Dark Italian kahve oluşturuyor. Markanın karakterini yansıtan bu kahveyle beraber Noir Pit Coffee Co. şu an 11 çeşit kahveyi tüketiciyle buluşturuyor. Firma, Decaf ile beraber beş çeşit yüzde 100 Organic & Fairtrade çekirdek kahve ve doğal aromasını kavrulma esnasında kazanan Hazelnut, Double Chocolate ve Caramel olmak üzere üç çeşit aromalı kahveyi misafirlerine sunarken, tüm kahvelerin “Rolls Royce”u olarak bilinen Jamaican Blue Mountain ile Kopi Luwak kahvesini farklı demleme metotlarıyla hazırlıyor. Ayrıca Noir Pit Coffee Co. kısa bir süre sonra single origin kahveleri de ürün gamına eklemeyi planlıyor. Misafirlerine benzersiz bir kahve deneyimi yaşatmak için organik kahvelerinin kalitesine ve lezzetine; sağlıklı organik sütü eklemek isteyen Noir Pit Coffee Co. yağlı, yağsız ve laktozsuz süt tercihlerini müşterilerine bırakıyor.Baristalar için özel eğitim

Noir Pit, baristalarını kahve ve servisle ilk deneyimini onlarla yaşayacak, eğitimlerini istenen şekilde kendisinin biçimlendirilebileceği kişiler arasından seçiyor. “Bu amacı en üst düzeyde gerçekleştirebilmek için merkez ofisimizde tam teşekküllü bir eğitim merkezi açtık” diyen Çetin, “Şu an bizimle çalışmakta olan arkadaşlarımızdan ve kısa zamandaki gelişimimizden çok mutluyuz” diyor. Henüz yeni bir mekan olmasına rağmen tatmin edici düzeyde ilgi gören mekanı her yaş, eğitim ve sosyo-ekonomik kesimden kendisine özen gösteren, vakit ayıran, yeniliğe ve gelişime açık, kendisine özen gösterilmesini bekleyen ve özeline düşkün kişiler tercih ediyor. Çetin, “Amacımız, organik, fairtrade, rainforest ve benzeri birçok sosyal sorumluluk projesinin içinde bulunarak tüm paydaşlarımıza ve müşterilerimize katma değer yaratmaktır. Bu çerçeve, gerek kendi olanaklarımızla açacağımız yeni şubeler, gerek franchise'ımız olmak isteyecek meslektaşlarımız, gerekse ürünlerimizi toptan olarak alıp dağıtacak ve/veya kendi işletmesinde kullanmak isteyecek profesyonellerle genişleyecektir” diyor.

 

Adres: Asmalımescit Mh. Meşrutiyet Cd. No:109 / A Beyoğlu / İSTANBUL
İletişim: 0212 245 80 86