Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Own Coffee Company

Own Coffee Company

Kısa bir süre önce Nişantaşı'nda kapılarını açan Own Coffee Company (OCC), kahve sektörünün en yeni markalarından biri. Kahve severlere kendilerini özel hissettirecek tatlar sunan, özgün ve sıcak ortamında konuklarını ağırlayan mekan, çeşitli resim sergileriyle sanatı da destekliyor.

 

İlk şubesini Nişantaşı'nda hizmete sokan Own Coffee Company, kahve sektörünün en yeni markalarından biri. Zeynep Tatar ve Ömer Tatar'ın girişimiyle hayata geçen Own Coffee Compnay'de leziz kahve seçenekleri sunuluyor olmasının yanında farklı etkinliklere ve her ay değişen sergilere de ev sahipliği yapılıyor. Konseptiyle kahve kültürünü ve sanatı bütünleştiren mekanı Zeynep Tatar ve Ömer Tatar ile konuştuk.

 

“Kendi kahvemiz...”

Own Coffee Company,  kahve severlere kendilerini özel hissettirecek leziz tatlar hazırlarken dekorasyonuyla da dikkat çeken bir mekan. Zeynep Tunuslu tarafından önlük tasarımlarının yapıldığı OCC, özgün, sıcak, samimi ambiyansıyla hizmet veriyor. Marka üzerinde 1,5 yıldır çalıştıklarını söyleyen Zeynep Tatar, bu fikrin ve konseptin oluşma sürecini şöyle anlatıyor: “Bizim dedelerimiz Osmanlı sarayına kahve getiriyormuş. Soy ismimiz de oradan geliyor. Tatar, postacı demek. Saraya da kahve taşıyorlarmış. Dolayısıyla bizler kahve kültürünün içinde büyüdük.”

 

Kahve sektörünün dünyada ve son yıllarda Türkiye'de büyüdüğünü gözlemleyen Zeynep Tatar ve Ömer Tatar, hem pazarı hem de mekanları araştırmaya başlıyorlar. Kendi köklerine de saygı mahiyetinde Türkiye'de böyle bir marka yaratmaya karar veriyorlar. Yaklaşık altı ay kadar yalnızca isim üzerine düşünüyorlar. “Own Coffee” de aslında kendi kahvem anlamına geliyor ve markayı bu konseptte oluşturmayı uygun buluyorlar. Böylece hem global olarak büyümelerine yardımcı olacak hem de kendi köklerini anlatacak bir isimle yola çıkıyorlar.

 

Bir yandan kahveni yudumla, bir yandan çalış

İki kattan oluşan OCC'nin bir de dış alanı bulunuyor. Oldukça ferah şekilde tasarlanan mekanın üst katı özel toplantılar için oldukça ideal. Sekiz kişilik bir toplantı masası ve kütüphaneden oluşan üst katta farklı konseptlerde etkinlikler gerçekleştirilirken, baristalar tarafından kahve workshopları da düzenleniyor. Alt kat da yine masa ve sandalyelerle boğulmamış ve ferah bir oturum düzeni kurgulanmış. Bunun yanı sıra mekanda telefon, tablet, dizüstü bilgisayar şarj edebilmek adına bol bol priz de mevcut. Bu tarz mekanların homeoffice olarak çalışan kişilerce yoğun biçimde tercih edildiğini belirten Zeynep Tatar, bu konuda özenli davrandıklarının altını çiziyor. İlk etapta bu kadar geniş bir mekanda yer almayı hedeflemediklerini belirten Zeynep Tatar, Valikonağı Caddesi'nde açılan ikinci şubelerinin de coffee shop mantığında ve daha ufak olacağını belirtiyor. OCC, sabah 07:30 ile akşam 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

Özel demleme yöntemleri kullanılıyor

Bakırköy'de ayrı bir tesisi bulunan ve kahvelerin uzman kişiler tarafından işlendiği Own Coffee Company'de her türlü kahve çeşidini bulmak mümkün. Kahvelerini yurtdışından getirdiklerini söyleyen Zeynep Tatar; El Salvador, Colombia, Kocta Rika ve Kenya olmak üzere single origin kahvelerin birçoğunu bulundurduklarını belirtiyor. Bunun yanı sıra Türk Kahvesi ve espresso'da ise kendi blendlerini yarattıklarını söylüyor. Zeynep Tatar, “Espresso'da, içtikten sonra damağınızda hafif bir badem tadı bırakan lezzetler sunuyoruz örneğin. Türk Kahvesi'nde yine hem köpürmesini, hem lezzetinin daha tok olmasını sağlayan özel bir blendimiz var. Filtre kahveleri özel demeleme yöntemleriyle yapıyoruz.” OCC'de; Chemex, Sifon, Aeropress, Hario gibi özel demleme yöntemleri kullanılıyor.

 

En az üç single origin çeşidinin bulunduğu mekanda böylelikle kahvelerin tazeliği her daim korunuyor. “Misafirlerimize özellikle nasıl kahve istediklerini soruyoruz” diyen Zeynep Tatar, “Sert, orta veya yumuşak; kahveyi nasıl seviyorlarsa ona göre yönlendirmelerimiz oluyor. Böylece hem damak zevklerine göre kahve sunuyoruz hem de doğru kahveyi içmelerine yardımcı oluyoruz” diye konuşuyor.  Mekanda paketle kahve satıldığı gibi çevredeki iş merkezlerine paket servis hizmeti de veriliyor.

 

Kahvenin yanında tatlı seçenekler  

Coffee shop olarak hizmet veren OCC'de kahveye eşlik edecek tarzda atıştırmalıklar sunuluyor. Günlük olarak ve katkı maddesi bulunmayan ürünlerle hazırlanan soğuk sandviçlerin yanı sıra mekanın öne çıkan asıl lezzet Cheesecake'ler. Farklı pek çok çeşit Cheesecake'ler de yine katkı maddesiz ürünlerle hazırlanıyor. Her biri ev yapımı olan Cheesecake'lerin tazeliği her şeyden önemli... İlk başlarda satışı yapılmayan ancak daha sonra lezzetiyle misafirlerden satılması yönünde yoğun bir talep gören Biscotti'ler de kahvenin yanına küçük ikramlar şeklinde sunulan spesiyal lezzetlerden. Şimdilerde 100'er gramlık paketler halinde OCC'de satışa da sunulan Biscotti'ler, yine de kahvenin yanında mutlaka ikram ediliyor.

www.owncoffee.com

Adres:  Teşvikiye, Ahmet Fetgari Sk. No:31
İletişim: 0212 296 1904