Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Palivor Çiftliği

Palivor Çiftliği

18’inci yüzyılda Trakya’da kurulmuş olan Palivor Çiftliği, 2011 yılında tekrardan hayat bularak üretimine başlamış. Ürünlerini Trakya’da üreten Palivor Çiftliği, ürün gamının tamamının yer aldığı yeni mağazasının heyecanını yaşıyor. Palivor Çiftliği’nin mağazasında şarküterinin yanı sıra çiftliğin üretimi, birbirinden lezzetli ürünlerle oluşturulmuş özel mönü, lezzet düşkünlerini ağırlamayı bekliyor.

 

Trakya’da bulunan Palivor Çiftliği, adını kurucusundan almış. 18’inci yüzyılda Bulgar ve Rum asıllı insanlar tarafından kullanılan bu çiftlik, 1970’li yıllara gelindiğinde atıl kalmış. 2011 yılında, 140 dönümlük bir arazide tekrardan hayat bulan Palivor Çiftliği’nde beş tane çiftlik evi, beş tane de bağ evi bulunuyor. 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde Avrupa’nın En İyi Çiftlik Projesiseçilen Palivor Çiftliği, geçtiğimiz Aralık ayında ilk mağazasını Bebek’te açtı. Çiftliğin kurucularından Kerem Oral tarafından tasarlanan 58 metrekarelik bir alanda konumlanan Palivor Çiftliği mağazasında sadece ürünlerin satışı yapılmıyor. Mekanın bir tarafı Trakya’dan gelen doğal ve lezzetli ürünleri tatmak isteyen misafirler için ayrılmış durumda. Özel bir mönünün oluşturulduğu mekanda, tost çeşitleri dışında bütün ürünlerin paket servisi yapılıyor. Palivor Çiftliği’nin yeni mağazasını, uzun ve kısa vadeli planlarını Palivor Çiftliği’n kurucularından Emre Oral ile konuştuk.

 

Palivor Çiftliği yerel üreticiyi destekliyor

Ticari hayatına çevre köylerden toplanan meşe balıyla başlayan Palivor Çiftliği, daha sonra yine bölgede yaşayan kasaplardan aldıkları sucuklarla ürün gamlarını oluşturmaya başlamış. Trakyalı bir mandırada kendi reçetelerine göre peynir üretimiyle ticari hayatına devam eden Palivor Çiftliği, şu anda 110 ürün çeşidiyle misafirlerini ağırlıyor. İki yıla yakın bir zamandır seçkin mağazalarda ürünlerinin satıldığını ifade eden Emre Oral, "İki ay evvel ürünlerimizin hepsini bir arada görebileceğimiz ve bizim ürünlerimizi zaten alan insanların gelip tadabileceği bir yer yaratmak istedik. Bu fikri gerçekleştirmek için Bebek uygun bir lokasyondu. Bebek’te ilk dükkanımızı bir kısmını şarküteri, diğer kısmınıysa şarküteri reyonunda satılanlarla yapılan çeşitli hot dog, tost, çeşitli sabah kahvaltı ürünlerinin denenebileceği sunum ve tadım masalarıyla değerlendirdik" sözleriyle mağazanın açılış sürecini anlatıyor. Emre Oral mekanın en önemli amacının Trakya ve çiftliği, o bölgede çalışan, üreten insanları öne çıkartmak, o bölgenin gelişmesine katkı sağlamak olarak açıklıyor. Palivor Çiftliği’nin ürün gamı oluşturulurken, piyasada açık ve eksik ürünlerin tespiti yapılmış. Emre Oral, Palivor Çiftliği için en önemli olan hususun lezzet olduğuna değinirken, "Dünyanın en sağlıklı ürünü olabilir, en güvenli ürünü olabilir ya da en güzel görünen ürünü olabilir ancak lezzeti yoksa bu yaptıklarınız boşa gider. Bu yüzden bizim için en önemli olan şey lezzet. Aradığımız lezzeti yakaladığımızdaysa tabi gıda korteksine uygun olmasına ve taze olmasına dikkat ediyoruz’’ diyor.

 

Boşnak etinden, soslara kadar farklı ürünler

Bir çok kategori de çalışan Palivor Çiftliği, bal, reçel, et ürünleri, süt ürünleri, yumurta, zeytinyağı, soslar, makarnalar,baharatlar ve özel kahve, çay karışımlarına kadar bir çok ürünü bünyesinde barındırıyor. Çok fazla ürün çeşidinden ziyade en beğendikleri ve kendilerine en güvendikleri ürünleri üretmeyi ve paylaşmayı seven Palivor Çiftliği, iki türlü üretim yapıyor. Çiftlik, küçük üreticilerle işbirliğine giderek ya da büyük işletmelere özel reçetelerin verilmesiyle lezzetlerini oluşturuyor. En çok peynir ve et ürünlerinin tercih edildiği Palivor Çiftliği’nde özel bir lezzete sahip olmayan hiçbir ürüne yer yok. Emre Oral bu konuda "Bu özel bir tat değil dediğiniz ürünümüzü, bize özelini getirdiğiniz an hemen sileriz. Artık bu ürünü yapmıyoruz diyebiliriz. O kadar iddialıyız" diyor.

 

Paket servis ve yemek bölümü

Palivor Çiftliği’nde bir şeyler atıştırmak isteyenler için de özel bir mönü oluşturulmuş durumda. Zengin bir kahvaltı mönüsüne sahip olan Palivor Çiftliği’nde ayrıca mevsime göre taze ve doğal malzemelerden oluşturulan çorba çeşitleri, salata, farklı baharatlar ve farklı sosis çeşitlerinden oluşturulmuş Hot Dog’lar, sandviçler ve tostlar bulunuyor. Tatlı olarak çikolata sufle ve trileçenin olduğu mönü, özel tatlar arayan, lezzet düşkünü misafirlerini bekliyor. Palivor Çiftliği’nin tüketiciyle bire bir temasta olmayı ilke edindiğini belirten Emre Oral, "Bu amaçla daha çok yerde Palivor Çiftliği’ni açmak istiyoruz. En kısa zamanda da bu amaçla çalışmalara başlayacağız" diyor.

www.polivor.com

Adres: Manolya Sokak No:9 Bebek / İSTANBUL
İletişim: 0212 231 81 53