Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Pasta Şefi Duygu Tuğcu

Pasta Şefi Duygu Tuğcu

Kendini “Mutfak sanatçısı, Pasta Canavarı markasının kurucusu, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Milli Takım Kaptanı pembe saçlı bir Arnavut kızıyım” diyerek anlatıyor Şef Duygu Tuğçu… Pasta konusunda sınırları olmayan ve her biri sanat eseri niteliği taşıyan pastalara imza atan Tuğcu, “Bana göre her şey hayal ederek başlar. İlk önce hayal ediyorum. Sonra hayal ettiğim şeyin beni sürüklemesine izin veriyorum” diyor.

 

Profesyonel mutfaktan gelen Şef Duygu Tuğcu, sanatla kavrulan bir hayatı olduğu için işin sanatsal kısmına geçmeye karar vermiş. “Kimse bana kolay olduğunu söylemedi. Degildi de... Ama insanların suratlarını gülümsetecek şeyler ortaya çıkarmaya bayılıyorum” diyen Tuğcu, şu an uzmanlık alanı olan üç boyutlu pastalar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hayal gücüyle oluşturulan şeyleri hayata geçiren Tuğcu ile çalışmaları üzerine konuştuk.

 

Yaptığınız pastalar sanat eseri kıvamında... Bir ürünün hayata geçme süreci konusunda bilgi verir misiniz?

Bana göre her şey hayal ederek başlar. İlk önce hayal ediyorum. Sonra hayal ettiğim şeyin beni sürüklemesine izin veriyorum. Kimi zaman uykusuz geceler geçiyor. Hatta pek uyuduğumu söyleyemem. Çok ince işli ürünler ve yarışmalara katıldığımız ürünler gibi pastalar minimum iki haftada ortaya çıkıyor.

 

Tasarım sürecinden bahseder misiniz?

Kağıdı kalemi elime alıp düşündüğüm şeyi çizmiyorum. Sadece hayal ediyorum ve yapmaya başlıyorum.

 

Kişiye özel ürünler de yapıyor musunuz?

Sipariş üzerine çalışmıyorum. Sadece pastacılık eğitmen şefliği yapıyorum. Tüm bildiklerimi aktarmaya özen gösteriyorum. Ortaya harika işler çıksın istiyorum. İnsanlar hayallerini gerçekleştirirken küçük bile olsa bir katkım oluyorsa ne mutlu bana.

 

Atölyenizden bahseder misiniz? Workshoplar veriyor musunuz?     

Gerek kendi atölyemde gerekse akademilerde pastacılık eğitimleri veriyorum.

 

Mutfakta olmazsa olmaz ekipmanlarınız neler?

Spatula, mikser, mayonez kasesi ve çırpma teli.

 

Pastaların görünüşleri oldukça ilgi çekici. Peki lezzeti konusunda neler söylemek istersiniz?

Bir pasta masaya geldiğinde ilk önce onu görürüz ve bir önyargıya sahip oluruz. Dünyanın en güzel pastası bile olsa birbirine uyumsuz renkler kullanıldığında gördüğünüz şeyin çirkin olduğu izlenimine kapılırsınız. O yüzden ilk önce dış görünüşünün güzel olması gerekir. Ardından onu tadarsınız ve tadı da güzelse tamamdır. Ben kendi yaptıklarım içinse hiçbir zaman yorum yapmam. Bunu yaptıklarımı yiyenlere sormak gerek.

 

TAFED Milli Takım Kaptanı olarak yaptığınız çalışmalar neler?
Direktörümüz Emrah Köksal Sezgin, kaptan olarak ben ve değerli takım şeflerimizle, takım olarak Türkiye'yi dünyada en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Türk bayrağını birçok ülkede altın madalyalar alarak dalgalandırdık. Dünyayı fethetmeye devam…

 

Peki TV programınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Mayıs ayında Planet Mutfak kanalında çok eğlenceli bir programla insanların karşısına çıkmaya başladım. Tatlı ve tuzlu üzerine bir program hazırlıyoruz. Birebir tutan tariflerle cheesecakeler, turtalar, ekmekler, çikolatalar, kurabiyeler, şerbetli tatlılar, dünya tatlıları gibi kısaca pastacılığa dair her şey var programda.

 

Pasta ve yemek konusu son zamanların trendi. Pastacılık konusuna ilgi duyanlara neler önerirsiniz?
Yemek insanı gülümseten bir şeydir. Pastacılık özellikle çok revaçta bir meslek dalı ve ben bunu çok destekliyorum. Bizim ülke olarak hamurumuzda yemek yapmak olduğuna inanıyorum. Her şeyden önce inanmak gerekiyor. Vazgeçmemek ve hayallerin peşinden gitmek...