Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Pastabahçesi

Pastabahçesi

Pastabahçesi’nin açılış öyküsü 1980’li yıllara dayanıyor. Kız meslek lisesi mezunu ve ev hanımı olan Feride Zeyneloğlu’nun kardeşlerine, kuzenlerine ve arkadaş toplantılarına yaptığı pastalar ve profiteroller çevresi tarafından çok beğeniliyor. Bir süre sonra Zeyneloğlu eve siparişler almaya başlıyor ve bu tam dört yıl böyle devam ediyor. 1989 yılına gelindiğinde de Tarsus’ta bulunan evinin altında üç masalı küçük bir dükkanda Pasta’yı kuruyor. 1991 yılında ünü Mersin ve Adana’da duyulan bu küçük dükkan, ilk şubesini Adana Sular’da açıyor. Bu şubeyi 2007 yılında Süleyman Demirel’deki, 2011 yılında Ziyapaşa’daki ve 2015 yılında da Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki izliyor. Adana’ya Pasta olarak gelen Pastabahçesi, 2007 yılında Süleyman Demirel’de iki dönümlük arsa içerisinde müstakil kendi binasını inşa ederek Pastabahçesi ismini almış. Lokasyonlara göre Pastabahçe’lerin konsept ve dekorasyonları da farklılık gösteriyor. Sular’da konumlanan Pasta Atölye daha alternatif, art nouveau tarzında tasarlanmış. Süleyman Demirel’deki Pastabahçesi, bahçe konseptinin iç mekanda da devam ettiği bir dekorasyona sahip. Bu şube büyük bir bahçe, çocuk parkı, içeride kapalı çocuk oyun alanıyla hizmet veriyor. Ziyapaşa’daki mekan ise bulvar cafe şeklinde hizmet veriyor. Son olarak sanayi şubesi, personel ve üst düzey çalışan misafirlerini ağırladığı için, rahat ve konfor temasıyla tasarlanmış.

 

Yöresel tatlardan örnekler sunan çikolata koleksiyonu

Pastabahçesi, patisserie ürünlerinin yanında A La Carte hizmet veriyor. Zira mekan haftasonu brunch’larıyla göz dolduruyor. Ancak bu işletmenin amiral ürünleri tatlıları. 25 yıldır hizmet veren mekan, yenilikleri takip ederek bünyesine uyarlamaktan geri kalmıyor. Mekanın en çok sevilen tatlarını sıralamak gerekirse ilk olarak Pastabahçesi klasiği haline gelmiş profiterolü söylemek gerekir. Bunun yanı sıra mekanın kendi buluşu çıtır çikolata, limonlu, balkabaklı ve çikolatalı seçenekleriyle cheesecake’ler lezzet düşkünlerinin sevdiği tatlardan. Çeşitli meyvelerle yapılan yaş pastalarda misafirler tarafından talep görüyor. Avrupa’nın en iyi pastaneleriyle yarışabilecek bir lezzete sahip Pastabahçesi’nin makaronu, hem şeker dengesi hem de içinde kullanılan Belçika çikolatasıyla lezzet konusunda üst sıralara çıkıyor.

 

Special çikolata koleksiyon çalışmaları da yapan mekanda yeni koleksiyon, hem bölgenin yöresel tatlarından örnekler taşıyor hem de uluslararası tatlar barındırıyor. Örneğin Kaynarlı çikolata, nar ekşisi ve Adana yöresine özgü baharat karışımından oluşuyor. Tarsus susamından yapılan susamlı ve tahinli çikolataların yanı sıra çarkıfelek meyveli, deniz tuzlu, karamelli ve frambuazlı çikolatalar da bu koleksiyonun içinde mevcut.

 

Üretim geleneksel yöntemlerle yapılıyor

Pastabahçesi şubelerinin açılış ve kapanış saatleri bulundukları lokasyona göre değişiklik gösteriyor. Mönülerin seçimleri de yine şube lokasyonlarına göre değişebiliyor. Ancak Pastabahçesi müşterisine ne sunarsa sunsun, kendi yorumunu katmayı ihmal etmiyor. Mekan, makarnasını kendisi üretiyor. Stoğunu bilgisayar alt yapısıyla takip eden Pastabahçesi, tedarik sürecinde her zaman taze ve kaliteli ürünleri tercih ediyor. İçecek mönüsüyle de iddialı mekan, ev yapımı limonata, ferahlık ve zindelik veren taze sıkılmış zencefil ve elma karışımlarıyla iddialı. Ayrıca kendi yaptıkları dondurmalarla hazırlanan milkshake’ler çok seviliyor.

 

Pastabahçesi, pastalarının içerisinde yer alan pandispanyayı en eski teknik olarak bilinen yumurta ve şekeri kabartarak oluşturuyor. Asla hazır pandispanya karışımları veya krema karışımları kullanmıyor. Gerçek pastacı kremasını kendileri pastörize bir şekilde üretiyor. Ayrıca mekan, bütün çikolatalı ürünlerde Belçika çikolatası kullanıyor. Pasta kremalarındaysa mandıra şantisi kullanmayı tercih ediyor. Burada üretilen her yiyecekte doğal ürünler kullanılıyor, diyebiliriz. Mekanda dondurmaların erimemesi ve sert olması için margarin eklenmesi kesinlikle yapılmıyor. Meyveli dondurmaların yarısı, Pastabahçesi’nin püre haline getirdiği meyvelerden oluşuyor.

 

Pastabahçesi çikolata yarışmalarında ilk sıralarda

Pastabahçesi, çikolata alanında yarışmalara katılarak, becerilerini sınamaktan hoşlanıyor. 2013 yılında Pastabahçesi Pasta Şefi Yiğit Zeyneloğlu, Azerbaycan, Ukrayna ve Türkiye’deki önemli pastanelerinin arasından sıyrılarak, Güney Doğu Avrupa birinciliğiyle ülkemizi World Chocolate Masters finalinde temsil etti.  Bu yarışmalar sayesinde dünyadaki trendleri yakından takip ederek ürünlerine uygulayan Pastabahçesi, farklı yıllarda en güzel düğün pastası yarışmalarından 1’inciliği elde etmiş.

 

Doğum günü, nişan, düğün gibi organizasyonlar da özel sipariş pastalar yapan Pastabahçesi, Adana bölgesinde şeker hamuruyla çalışmaya başlayan ilk yer. Mekan hem şeker hamuruyla hem de klasik pandispanyayla çalışmalar yapıyor. Pastabahçesi bu yıl kız çocuklarının doğum gününde karlar ülkesi temalı pastalar ve temaya eşlik eden cupcake’ler yapmış. Erkek çocuklarındaysa Minecraft ve Batman konsepti tercih edilmiş. Düğün pastalarında krem tonlarında, pırlanta süslemeli ve orkide çiçeği detaylı modellerin tasarlandığı Pastabahçesi, misafirlerinin hayallerini pastaya yansıtıyor.

www.pastabahcesi.com

Adres: S.Demirel Bulvarı No: 62 Çukurova / ADANA
İletişim: 0322 247 31 32