Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Rocca Restaurant

Rocca Restaurant

Raffles İstanbul'un içerisinde  Executive Chef’i Ali Ronay yönetiminde misafirlere Türk lezzetlerini gün boyu modern bir yorumla sunan Rocca Restaurant, sadece otel müşterisi için değil Zorlu Center müşteri profili için de kaliteli bir seçenek. Şık sunumlar ve hafif tatlar, Ali Ronay’ın yerel üreticilerden sağladığı malzemelerle aynı zamanda sağlıklı alternatifler olarak karşınıza çıkıyor.

 

Son dönemin sevilen şeflerinden Ali Ronay

Çocuk yaşta aşçı olma yolundaki ilk adımını yaptığı mönüyle atan Ali Ronay, bugün İstanbul’un en sevilen ve en başarılı şeflerinden biri. Gazi Üniversitesi ve American Hotel & Motel Association (AH MA) tarafından yürütülen Otel İşletmeciliği Programı'ndan mezun olduktan sonra Fransa'da L'Institut Paul Bocuse, Ecole Des Arts Culinaires et de L'hotellerie'de Fransız Mutfağı üzerine eğitim alan Ronay, hem dünyada hem de Türkiye’de farklı ülke ve şehirlerde aşçılık yapmış, farklı kültürlerin mutfağını deneyimlemiş bir isim. Kariyerine büyük bir yükseliş ve emin adımlarla devam eden Ali Ronay, Raffles Istanbul Zorlu Center’daki Rocca’da Türk Mutfağı’nı ölümsüzleştiriyor.

 

Çağdaş Türk Mutfağı

Çağdaş Türk Mutfağı sunan Rocca Restaurant’ta ‘Hatıralar ve Rüyalar’ diye bir temayı benimsediklerini belirten Ali Ronay, "Kökleri çocukluğumuza giden yemekler, pişirme yöntemleri ve malzemeleri, bugünlerle yarın mutfağımızı getirmek istediğimiz yerle birleştiren bir yaklaşımımız var. Mevsimsel ve yöresel malzemeyi yerinde, en uygun pişirme teknikleriyle harmanlayarak yenilikçi bir yaklaşımla misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz" diyor.

www.raffles.com/istanbul

Adres: Zorlu Center, Zincirlikuyu / İSTANBUL
İletişim: 0212 924 02 00