Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Şef Gürkan Sedat Demir

Şef Gürkan Sedat Demir

KKTC’nin kısa sürede hatırı sayılır tesislerinden biri olan Grand Pasha Girne, konaklamanın yanı sıra yeme-içme konusunda da adından söz ettiriyor. Otelin mutfağındaki deneyimli isim Executive Chef Gürkan Sedat Demir, “Yemek yapmayı, resim yapmaya benzetirim. Önce hayal ederim, sonra o tabağı canlandırım” diyerek lezzetlerindeki iddiasını ortaya koyuyor.

 

Pasha Group bünyesinde geçen yıl Girne merkezde açılan 5 yıldızlı Grand Pasha, 128 odası, casino ve Spa alanlarında konuklarını keyfe davet ederken, kongre ve toplantı salonlarında da özel davetlere ev sahipliği yapıyor. Kısa sürede KKTC’nin hatırı sayılır tesislerinden biri haline gelen Grand Pasha, Akdeniz ve dünya mutfaklarından özel lezzetlerin sunulduğu Vrisi Restaurant ve Harissa A la Carte Restaurant ile Türk lezzetlerinin hazırlandığı Teras Ocakbaşı’nda konuklarını lezzetli bir yolculuğa çıkarıyor. Konaklamanın yanı sıra yeme-içme konusunda da iddialı olan otelin mutfağında, deneyimli bir isim olan Executive Chef Gürkan Sedat Demir var.

 

 

Mengen’den Kıbrıs’a uzanan serüven

Bolu Mengen’de 1977 yılında doğan Gürkan Sedat Demir, mutfakla küçük yaşlarında tanışıyor. Dede ve baba mesleğini seçen Demir, mesleğe babasının İstanbul’daki lokantasında adım atıyor. Orada edindiği tecrübelerle Nişantaşı’ndaki Ziya Restaurant’ta işe başlıyor. Ziya Restaurant’ın eski kadrolu şefleri Rumelihisarı’ndaki İskele Restaurant’ı açınca onlarla birlikte çalışıyor. Demir, mesleki kariyerindeki süreci şöyle anlatıyor: “İskele Restaurant’tan sonra Etiler’de Mc Renzi Restaurant’a, onun akabinde Ulus 29’da soğuk şefi olarak çalışmalarımı sürdürdüm. 1995 yılında Eresin Topkapı Hotel’in açılışını yaptık ve askere gittim. Askerden döndükten sonra İstanbul’daki üst düzey bürokratların yalılarında özel aşçılık yaptım. Daha sonra Antalya’ya gittim ve şehir merkezindeki Club Ally’nin içinde bulunan özel bir restoranının işletmeciliğini yaptım. KKTC’ye babamın isteğiyle geldim. Burada ilk olarak Jasmine Court Hotel’de A La Carte restoranlarda ve soğuk büfede çalıştım. Tesisin bünyesindeki Zeta Club’ı açtık. Magosa’dan Girne’ye geri dönüp eski Res-Bir Başkanı olan İlhan Kaki’nin mekanlarının açılışını yapıp Di Figaro isimli ünlü restorana geçtim. Kısa bir süre sonra Merit Cyprus Gardens Hotel’in mutfak şefliğini yapmaya başladım. Kaya Artemis Hotel ve sonrasında Niazi’s Restaurant zincirinde mutfak koordinatörü olarak görev yaptım. Koordinatörlüğün ardından Korineum Golf Club’ın mutfak şefliğine geçtim ve üç yıl görev aldım. Yaklaşık altı aydır da Grand Pasha’nın executive chef’i olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.”

 

Televizyon programlarında da lezzet severlerle buluşuyor

Şef Gürkan Sedat Demir, mesleki çalışmalarını sadece mutfakta sürdürmüyor. Uluslararası yarışmalara katılarak yenilikleri takip eden şef, 2006 yılında yedi kişilik bir ekiple TAŞFED’in düzenlediği Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’nde katılıyor ve ekip toplam 18 madalya ve iki tane ikincilik alıyor. Şef ayrıca hazırladığı televizyon programlarında da lezzet severlerle buluşuyor. FOG TV’de 185’e yakın canlı yayın programı gerçekleştiren Demir, şimdi de Kıbrıs Genç TV’de Çarşamba günleri ‘Güzel Bir Gün’ isimli programda canlı yayın yapıyor.

 

“Biz aşçılar mutluluk tüccarlarıyız”

Aşçılığı, “Biz aşçılar mutluluk tüccarlarıyız. Hayalleri ve rüyaları satarız” diye tanımlayan Şef Gürkan Sedat Demir, aşçılığın bir takım çalışması olduğuna dikkat çekiyor. A La Carte mutfağında çalışmayı çok seven Demir, İtalyan ve Meksika Mutfağı konusunda oldukça deneyimli. Bir yemeğin lezzetinin kendisi için öncelikli, ancak sunumun da çok önemli olduğunu söyleyen Demir, “Yemek yapmayı, resim yapmaya benzetirim. Önce hayal ederim, sonra o tabağı canlandırım” diyor. Sunumlarında alışılmışın dışına çıkan şefin yemek hazırlarken vazgeçemediği tek şey ise tereyağı.

 

Oteldeki mutfak hazırlıkları Şef Gürkan Sedat Demir ve 38 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Şef Gürkan Sedat Demir, “Ekibin mutluluğu bizim için çok önemli çünkü bu bir takım çalışması. Ancak eleman yetiştirme konusunda sıkıntılarımız var. İşe başvuran kişilerden yetenekli olanlar kendilerini belli ediyor. Biz burada onlara özel eğitim veriyoruz. Öğrettikten sonra çalıştırıyoruz ve emek veriyoruz. Tam performans alacağımız zaman işten ayrılıyorlar. Adada maalesef böyle bir sıkıntı var” diyor.

 

Mönüler mevsimine göre hazırlanıyor

Şef, Grand Pasha’daki mönüleri yaz ve kış mevsimine göre tasarlıyor. Şu sıralar büfelerde kış sebzeleriyle hazırlanan yemekleri tatmak mümkün. Yemek hazırlarken hazır bulyon veya çeşnilerden uzak durduklarını söyleyen Demir, kemik ve et sularını kendilerinin hazırladıklarını, taze bulunan malzemeye göre mönüde revizyon yaptıklarını anlatıyor. Otelde uluslararası mutfaktan pek çok yemeği konuklarına sunduklarını belirten şef, açık büfe akşam yemeklerine kolakas gibi Kıbrıs’a özel tatları da eklediklerine dikkat çekiyor. Adadaki şefler olarak yerel tatları yaşatmak adına bu mutfağı geliştirmeleri gerektiğinin de altını çiziyor. Şef Gürkan Demir, yaz boyunca çok revaçta olan Teras Ocakbaşı’nda ise et ağırlıklı Türk Mutfağı üzerine mönü tasarladıklarını anlatıyor. Teras Ocakbaşı’nda etler, Türkiye ve ada genelinde oldukça tanınan Ferdi Usta tarafından özel olarak işleniyor ve tüm ürünler günlük olarak yapılıyor.

 

 

Ara spot

Şef Gürkan Sedat Demir, mesleki çalışmalarını sadece mutfakta sürdürmüyor. FOG TV’de 185’e yakın canlı yayın programı gerçekleştiren Demir, şimdi de Kıbrıs Genç TV’de çarşamba günleri Güzel Bir Gün isimli programda canlı yayın yapıyor.

 

Otelde uluslararası mutfaktan pek çok yemeği konuklarına sunduklarını belirten şef, açık büfe akşam yemeklerine kolakas gibi Kıbrıs’a özel tatları da eklediklerine dikkat çekiyor. Adadaki şefler olarak yerel tatları yaşatmak adına bu mutfağı geliştirmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.