Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Serafina

Serafina

Serafina’nın, New York ve dünyanın pek çok yerinde bulunan restoranlarında dekorasyondaki ilk hedefi restoranın mönüsündeki, ekibindeki, kuruluşundaki enerjiyi ve eğlenceyi mekana yansıtmak. Fakat Serafina’nın açılacağı bölgenin dokusuna da uyum sağlamasına özen gösteriliyor. Bu sebeple Akmerkez'deki Serafina'da yerel materyaller de kullanılmış. Ürün tercihleri, İstanbul’u yansıtma içgörüsüyle yapılmış. Tüm bunları yaparken arkadaşlarınızla, ailenizle, çocuklarınızla gelebileceğiniz, keyifli, özgün ve sıcak bir ortam yaratmak amaçlanmış. “Konuklarımızın Serafina’dan, dekorasyon anlamında da hoş bir deneyimle ayrılmalarını sağlamak bizim için oldukça önemli” diyen Alper Yüceer, “Mekanın konseptini, sıcak ve samimi (cosy) olarak tanımlayabiliriz” diye konuşuyor. Bu sebeple Serafina'da doğal malzemeler kullanılmış. Alper Yüceer, “Bunları ahşap kaplamalar, el boyaması çiniler, ateş tuğlası duvarlar üzerine harç sürerek, görsel sanatçımız Pato Paez tarafında uygulanan resim çalışmaları gibi çeşitlendirebiliriz” diyor ve ekliyor: “Bu aşamada bir diğer önemli konu, aydınlatma tasarımıydı. Çözüm ortağımız Icrave’in yönlendirmesiyle, arzu ettiğimiz sıcak ambiyansı yakalamak için özel olarak tasarlanan aydınlatma armatürleri ve LED modelleriyle dekorasyon sürecinde hedeflenen noktaya ulaştık.”

 

Klasik İtalyan yemekleri

Serafina'da Kuzey İtalya Mutfağı'na otantik bir yaklaşımla, sadece en iyi kalitede malzemelerin kullanıldığı, klasik İtalyan yemekleri servis ediliyor. Ev yapımı makarnalar; pesto, kiraz domates, porçini mantarları, havyar ve trüflü soslarla, marine etler, balık ve sebzelerle servis ediliyor. 30+ cm büyüklüğündeki pizzalarda yalnızca filtrelenmiş su ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılıyor: Sızma zeytinyağı, soyulmuş domates, Sicilya tuzu, yüksek kaliteli mozzarella, buffalo mozzarella & burrata... Ayrıca pizzalar, nemlenmeden ve hamurunun çıtır çıtır olması için özel olarak tasarlanmış fırında pişiriliyor.

 

Her gün 11:30-02:00 saatleri arasında hizmet veren Serafina'da iç mekanda 76 kişi, dış mekanda 46 kişi olmak üzere, toplamda 122 misafir ağırlanabiliyor. Kahvaltı servisi bulunmayan mekanın mönüsünde yer alan başlıca lezzetler ise şöyle: Başlangıç olarak Carpaccio Di Filetto & Tartufi Neri,  Avocado “San Pietro”; makarnalardan Farfalle Al Limoncello, Ravioli Al Tartufo Nero, Spaghetti Al Prosciutto E Melone ve Risotto “Veuve Clicquot”; pizza olarak Tartufo Nero ve Di Serafina... Ricotta peyniriyle hazırlanan İtalyan cheese cake La Torta Di Ricotta ve el yapımı olan Il Tiramisu ise Serafina'nın tadı damakta bırakan tatlı seçenekleri. İki mutfağın yönetiminden de meslekte uzun yıllara dayanan tecrübesiyle leziz seçenekler sunan Executive Chef Nejdet Tunca sorumlu. 

www.serafinaturkiye.com

Adres: Etiler Nispetiye Cad. Akmerkez AVM Beşiktaş / İSTANBUL 
İletişim: 0212 351 77 77