Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

SkyFire Restaurant&Bar

SkyFire Restaurant&Bar

SkyFire Restaurant&Bar, Renaissance Izmir Hotel'in kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisi yapılan ana restoranı. 72 içeride ve 30 terasta olmak üzere toplam kapasitesi 102 kişilik olan SkyFire, İzmir'in tatlı esintisi ve deniz manzarası eşliğinde, yaratıcılık ve yerel dokunuşlarla lezzetlendirilmiş Akdeniz yemekleri sunuyor. Haftasonları akşam yemeği sonrası canlı DJ ile hareketlenen SkyFire, İzmir sosyal hayatının da yeni cazibe noktalarından biri. 06.30-11.00 arasında Izmir boyozu ve tulum peyniri gibi yerel lezzetlerin de yer aldığı açık büfe kahvaltı servisi veren restoranda, 12:00-18:30 arasında A La Carte öğle servisi, sonrasında ise 01.00'a kadar akşam servisi veriliyor. Restoran mutfağı 23:00' a kadar açık.

 

Renaissance Izmir Hotel'in mutfağından Executive Chef Varol Nalcı sorumlu. Her şeyin otel mutfağında hazırlandığını, donmuş ya da hazır ürün kullanmadıklarını söyleyen Varol Nalcı, lokal ürünleri özellikle kullanmaya özen gösterdiklerini ancak yabancı konukları için uluslararası ürünlere de yer verdiklerini ifade ediyor. Akdeniz Mutfağı'ndan yemeklerin servis edildiği SkyFire Restaurant'ta İzmir'in vazgeçilmez balık çeşitleri var tabii. Çipura ve Levrek buğulama da bu lezzetler arasında. Hellim Kalamar, Fesleğenli Karides gibi denizden gelen lezzetlerin yanı sıra SkyFire'ın favori lezzetlerinden biri de Dana Kaburga. Öte yandan, yine kebap ve pide gibi lokal lezzetler mönüde yer buluyor.

 

Moleküler kokteyller burada

Renaissance İzmir Hotel'in İzmirlilere ve konuklarına sunduğu çok yeni bir hizmet daha var. Aslında Türkiye'de de yeni yeni anılmaya başlayan Mixology tekniğiyle moleküler kokteyller hazırlanıyor. Bu nedenle de otelde Yiyecek-İçecek Birimi, İçecek-Yiyecek Birimi olarak dile getiriliyor. Özetle burada içecekler, yiyeceklerden bir adım önde geliyor. Herbiri birbirinden leziz kokteylleri Mixology Uzmanı Bülent Meriç hazırlıyor. Normalde mutfakta kullanılan tekniklerle hazırlanan kokteyller için Bülent Meriç,  “Moleküler mutfakla temel olarak bağlantılı. Mutfakta hangi işlemler uygulanıyorsa kokteyllerimizi de bu işlemlere tabi tutuyoruz. Dondurma, marine etme, tütsüleme gibi uygulamalar kullanıyoruz. Ürünlerimizin özelliği tamamen doğal ve el yapımı olmaları. Katkı maddesi kullanmıyoruz” diye konuşuyor.

www.hotelrenaissanceizmir.com

Adres: Akdeniz Mahallesi Gaziosmanpaşa Bulvarı No:16 Konak/ / İZMİR
İletişim: 0232 497 77 77