Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Yada Sushi

Yada Sushi

Doğayla iç içe mekanı, zengin mönüsü ve sıcak ortamıyla Yada Sushi, Uzak Doğu Mutfağı’na merak duyan İstanbullular için yeni ve farklı bir adres. Mönüsünde hem vejetaryen hem de pişmiş balıklı suşi seçenekleri bulunan Yada Sushi, gerek farklı lezzetleri gerekse ambiyansıyla İstanbulların gözde mekanları arasında yer alıyor.

 

Yaklaşık 1,5 yıldır hizmet veren Yada Sushi, İstinye’de doğayı kucaklayan mekanında Uzak Doğu Mutfağı’na meraklı İstanbulluları bekliyor. 2000’li yıllarda Mori’de çalışan Sedat Durnalı ve iki arkadaşının hayata geçirdiği mekan, Uzak Doğu Mutfağı konusunda deneyimli bir ekiple hizmet veriyor. Mekanın şeflerinden ve ortaklarından Sedat Zurnalı, mekanın ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Ben aşçılıktan gelmeyim ve 18 yıldır da suşi ustalığım var. Öncesinde Ege’de otellerde çalışıyordum. Mori’de ekip olarak 6-7 yıl çalıştıktan sonra ayrıldık ve farklı mekanlara dağıldık. Benim başından beri hayalimdi Uzak Doğu konseptli bir mekan açmak. Zamanla hepimiz tecrübelendik, bir birikim oldu ve yeni bir yer için bir araya geldik. Eski Mori’nin sahipleri bize danışmanlık yaptı. Sonuçta içimize sinen bir mekan ortaya çıktı.”

 

Mönüsünde Çin, Japon ve Thai Mutfağı’nın en özel yemeklerine yer veren Yada Sushi’de eski Mori ekibi hizmet veriyor. Tasarımı genç mimar Bruno Medina tarafından yapılan restoranda bir yandan şömine keyfi yaparken bir yandan da sake’nizi yudumlayabilirsiniz. Samimi ve profesyonel ekibi, kaliteli lezzetleri ve sıcak atmosferi Yada Sushi’yi farklı kılıyor. Yada ismi ise, Japoncada güç veren, değerli taş anlamına geliyor. Mekanın konseptini oluştururken gruplara da hitap etmek istediklerini belirten Sedat Zurnalı, “Butik bir mekan olmasını istedik. İki kişiden 10 kişiye kadar farklı oturma düzenleri ayarlayabiliyoruz. İnsanlar geldiğinde rahat etsin, yemek yerken keyifli bir ortamda olsunlar istedik diyor. İki bölümden oluşan mekan, 60 ve 20 kişi olmak üzere toplamda 80 kişiyi ağırlayabiliyor. 20 kişilik bölüm daha çok toplantı grupları tarafından kullanılıyor. Mekana ilgi oldukça yoğun, hafta sonuna doğru rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkansız. Hafta sonları servis gece yarısı sona eriyor ancak mekan geç saatlere kadar açık.

 

Vejetaryen seçenek de var, pişmiş balıklı da

Yada Sushi’nin mönüsünde her damak zevkine uygun seçenekler bulmak mümkün. Öyle ki, Yada’da hem vejetaryen hem de pişmiş balıktan yapılmış suşi seçenekleri bulunuyor. Suşinin yanı sıra Uzak Doğu Mutfağı’na özgü et, tavuk ve balık spesiyalleri, farklı çorba, salata ve pilavlardan oluşan zengin bir mönü mevcut. Uzak Doğu’dan farklı lezzetler sunmaya çalıştıklarını belirten Zurnalı, “Çeşitli suşilerin yanı sıra çorbalar, Çin Mutfağı’ndan noodle’lar, grill etler ve tavalarımız var. Yenilikçi bir mutfak anlayışına sahibiz. Bize et seven de geliyor suşi seven de… Hiç yememiş bir insana suşi farklı gelebilir. Biz suşilerde biraz yenilik yaptık, yiyemeyenlerin de yemesi için, pişirerek yaptığımız suşi’lerimiz var. Başlangıçlardan derin yağda kızarmış tatlı su karidesimiz ve etlerimizden acılı ekşili Spicy Beef çok beğeniliyor. Tatlılardan kireçte bekletilmiş kabak tatlısının yanı sıra tahin ve bal soslu incir tatlısı Hindistan cevizi, kestane şekeri ve dondurmayla; kızarmış muz, çikolata sosu ve dondurmayla servis ediyoruz” diye konuşuyor.

 

Philedelphia Roll ve Volcano Roll favorilerden

Yada Sushi’de en çok beğenilen lezzetlerden ikisi ise Philedelphia Roll ve Volcano Roll.  Philedelphia Roll, somon, krem peynir, avokado, salatalık, kızarmış patates ve unagi sosla hazırlanan, dinamik bir lezzet. Balık tadının suşi’de çok baskın olmamasını tercih eden ve değişik bir seçenek arayanlar için birebir. Volcano Roll ise adından da anlaşılabileceği gibi adeta patlamaya hazır bir lezzet bombası ve içinde neler yok ki; karides, yengeç eti, ahtapot, deniztarağı, uçanbalık yumurtası, avokado ve Japon mayonezi…  Altı ayda bir mönüyü yenilediklerini söyleyen Zurnalı, “Sürekli kendimizi yenilemek zorundayız. Mutfakta üç arkadaşız ve üçümüz de uzun yıllardır bu işin içindeyiz. Birlikte yenilikler deniyoruz. Aramızda kararlaştırıp mönüye eklemeler yapıyoruz. Mönümüzde başlangıçlar, çorbalar genellikle gündüz ve akşam aynı. Ama gündüzleri iş merkezlerinden gelenler olduğu için set mönülerimiz oluyor. İçki mönümüz geniş ama ağırlıklı olarak şarap tercih ediliyor tabii. Misafirlerimiz daha çok yeme-içmeyi seven, lezzet düşkünü insanlardan oluşuyor. Özel davetlere ve partilere de sunumlar yapıyoruz” diyor.

 

Kendinizi şefe bırakın, ya da istediğiniz suşiyi icat edin

Yada Sushi’de Omakase, yani şeften kişiye özel sunum tarzı servis de bulunuyor. Bu sistemde kendinizi şefe bırakıyorsunuz ve o bütün mönüden derlediği bir konsept yaratarak siz “dur” diyene kadar pek çok çeşit hazırlıyor. Dilerseniz de malzemelerine karar verip şefe istediğiniz suşi’yi hazırlatabiliyorsunuz. Kaliteyi hep yüksek tutmak için satın almada bilinen markalarla çalıştıklarını ifade eden Sedat Zurnalı, “Malzemeleri bizzat kendim seçerim. Beğenmediğim zaman geri gönderirim. Taze ve günlük olmazsa başarı yakalayamazsınız zaten suşide” diyor. Yada Sushi'de, saat 12.00 ila 23.00 saatleri arasında paket servisi hizmeti de sunuluyor.

www.yadasushi.com

Adres: İstinye Mah. Koru Cad. No:5, İstinye, Sarıyer / İSTANBUL                                                         İletişim: 0212 323 57 03