Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Yeşildağlar Et Lokantası

Yeşildağlar Et Lokantası

İzmit’in önemli et üreticilerinden biri olan Yeşildağ ailesi tarafından hayata geçirilen Yeşildağlar Et Lokantası, özenle yetiştirdiği hayvanların doğal ve kaliteli etleriyle bölgedeki et severlere eşsiz bir ‘steak house’ deneyimi yaşatıyor.

 

İzmit’te 45 yıldır besicilik yapan İsmail Yeşildağ tarafından 1993 yılında kurulan Yeşildağlar Et San. Tic. Ltd. Şti., bölgenin önemli et tedarikçilerinden biri. Bugün işin başındaki ikinci nesil üç kardeş, bir taraftan et üretimini devam ettirirken, bir taraftan kentten gelen istekleri göz önünde bulundurup Yeşildağlar Et Lokantası’nı açarak restoran işine girmişler. İzmit ve civarında ‘steak house’ olarak önemli bir açığı kapatan ve müdavimlerini oluşturan Yeşildağlar’ı, mekanın başında olan Serkan Yeşildağ’dan dinledik.

 

“iş bunu bizden istedi”

Çocukluğundan beri iki kardeşiyle besiciliğin içinde olduğunu belirten Serkan Yeşildağ, besicilikten restorancılığa geldikleri yolu şöyle anlatıyor: “İşin içinde olmamız,  hayvanı sevmemiz, onu tanımamıza neden oluyor elbette. Besicilikten toptancılığa, yani hayvanları doğru şartlarda besleyip karkas olarak pazarlamaya başladık önce. O da yetmedi, müşterilerden gelen talep doğrultusunda perakendeye döktük son yedi yıldır. O da yetmedi, ‘Etlerimizi pişirelim ve sunalım’ kısmına geçmemiz gerekti. Bu hep bir zincirdi, yani iş bunu bizden istedi. Son iki yıldır da Yeşidağlar Et Lokantası ile hizmet veriyoruz. Eti bilmemizin avantajı, açıldıktan hemen sonra kendini belli etti. İzmit’te bir boşluğu doldurduğumuzu düşünüyoruz. Kocaeli halkı bu konsepti bizimle tanıdı ve sevdi, ilgi gayet yoğun.”

 

75 kişilik bir mekan olan Yeşildağlar, Karşıyaka’da Körfez Mahallesi’nde D-130 karayolu üzerinde yer alıyor. Doğal bir görüntüye sahip mekan, metal, tuğla, taş, ağaç gibi doğal malzemelerden oluşuyor ve İtalyan steak house’lada olduğu gibi yüksek tavanlı, endüstriyel bir görünüme sahip. Etin doğallığına vurgu yapılan mekanın iç mimarisi Mehmet Şentürk’e ait ve iki katlı, bin metrekarelik ikinci şubenin çalışmaları da yine Şentürk tarafından yürütülüyor. Yeşildağlar’da servis 11:30’da başlıyor, gece 22:00’ye kadar sürüyor. Mönü doğal olarak ızgara çeşitlerinden oluşuyor ve yanında Akdeniz yeşilliğiyle taze patates kızartması yer alıyor.  Mekandaki et market bölümünde çiğ et satışı da bulunuyor.

 

Doğal ve kaliteli etler

Yeşildağlar Et Lokantası’nın mönüsünde 16 kalem et çeşidi bulunuyor. Bunun yanında başlangıç olarak zeytinyağlılar mevcut ve mekan bu konuda mevsimselliğe dikkat ediyor. Mekanın köftesi de oldukça beğeniliyor. Köftede yağ dengesinin önemli olduğunun altını çizen Serkan Yeşildağlar, mönüdeki lezzetler hakkında şu bilgileri veriyor: “Köftemizi düve etinden yapıyoruz. Sulu ve lezzetli oluyor. Satır köftemiz de Türk damak tadına yatkın. Bir de özel hamburger köftemiz var. Sucuğumuzu da çok beğeniyorlar. Düvenin bölümlerinden antrkot, bonfile, t-bone, New York, Dallas, dana şaşlık, öne çıkanlar arasında… Dallas’ımız 500 gram, diğer etlerimiz 250 gram servis ediliyor. Kuzularımızı genelde Trakya ve Balıkesir’den tercih ediyoruz ve kuzu karski, külbastı, küşleme, şiş ve pirzola olarak sunuyoruz. Mönümüz canlı bir mönü. Tezgahtan seçip kendi mixinizi de yapabiliyorsunuz, kısıtlama yok. Tatlı olarak Gaziantep Koçak Baklava’dan her gün taze baklava geliyor.”

 

Müzik ve masajla yetişen hayvanlar

Yeşildağlar’ı özel kılan elbette etlerinin kalitesi. Kendi hayvanlarını besledikleri için etin kalitesinin hiç değişmediğini vurgulayan Serkan Yeşildağ, misafirlerin önüne pişmiş olarak gelen etlerin hikayesini şöyle anlatıyor: “Çiftlikte ağırlıklı olarak düve (doğurmamış sığır) besliyoruz. Etin kalitesinde en önemli nokta çiftlik. Hayvanların ırkları var ve buna göre muamele görüyorlar. Özellikle et cinsindeki en iyi ırkları seçiyoruz ki bu çok önemli. Yem yine önemli, hayvana ne verirseniz onu alırsınız. Özel bir yemleme sistemimiz var. Yemlerimizin doğal olmasına dikkat ediyoruz. Trakya’nın samanını, Konya’nın arpasını, Eskişehir’in yoncasını veriyoruz hayvanlara.” Yeşildağlar’da hayvan kesildikten sonra iki gün dinlenme süreci var. İmalathanede bir gün daha dinlendikten sonra parçalara ayrılıyor; ızgaralıklar, fırınlıklar, yemeklikler gibi… Tabii bu bir zincir ve zincirin son önemli safhası pişirme. Pişirmede eti mühürlemek için döküm ızgara, ağaç aromasının ete geçmesi için meşe kömürü tercih ediliyor. Yeşildağ, mekanın kalitesini şöyle özetliyor: “Doğru ırk, doğru besleme, doğru kesim, doğru işleme, doğru pişirme, doğru sunum.”

 

Bölgedeki fabrikalar yakın olduğu için öğlen yemeğine rahatlıkla gelinebiliyor mekana. O yüzden saat 12:00 ile 14:00 arası çalışan kesim ağırlıklı bir yoğunluk yaşanıyor. Akşamları da mekanı dışarı yemeğe çıkan aileler tercih ediyor. Bir danadan 76 farklı et çıktığını belirten Serkan Yeşildağ, “Burada hepsini yansıtamıyoruz, bu ürünlere istinaden yeni şubeler açmayı düşünüyoruz. Yeni projelerimiz arasında, iyi döner, iyi lahmacun, farklı köfteler yapmak var. İkinci şubemiz alkollü bir et evi olacak” diye konuşuyor.  

www.yesildaglar.com.tr

Adres: Tepecik Mah. İstiklal Cad. Tan İş Merkezi Kat: 2 No: 17 KOCAELİ

İletişim: 0262 331 36 70