Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Yıldız Hisar Tesisleri

Yıldız Hisar Tesisleri

Yıldız Hisar Tesisleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün ayağında, İstanbul Boğazı'na tepeden bakan konumuyla bir yıldız gibi parlıyor. Özel konumu, farklı alanları ve leziz seçeneklerin yer aldığı mönüsüyle İstanbullularca  tercih edilen işletmelerden olan Yıldız Hisar Tesisleri düğün, nişan, mezuniyet gibi organizasyonların vazgeçilmez adreslerinden biri...

 

Rumeli Hisarı'nda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün hemen yanı başında konumlanan Yıldız Hisar Tesisleri, Boğaz'ın serin sularına kuşbakışı konumuyla, İstanbulluların sık sık gittiği özel mekanlardan biri. Açıldığı ilk yıllarda Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, mensupları ve öğrencilerine hizmet sunan mekan, son yıllarda kapılarını tüm misafirlere açıyor. Özel konumu, farklı alanları ve leziz seçeneklerin yer aldığı mönüsüyle ayrıcalıklı bir hizmet sunan Yıldız Hisar Tesisleri'ni İşletme Müdürü Hacıbey Özata ile konuştuk. Hacıbey Özata, 10 Yılı Çırağan Sarayı'nda, olmak üzere 30 yıldır yiyecek içecek sektöründe; birçok ulusal ve uluslararası işletmede komilikten başlayarak mesleğin her kademesinde çalışmış. Son iki yıldır Yıldız Teknik Üniversitesi Hisar Tesisleri'nin işletmesinden ve yürütülen tüm organizasyonlardan sorumlu. Profesyonel bir ekip, özel yemekler ve özel organizasyonlarla konuklarına ayrıcalıklı bir hizmet sunduklarını söyleyen Hacıbey Özata, tercih edilirliklerini profesyonel bakış açısıyla özetliyor. Servis personelinin başındaki servis müdürü Aydın Altun da, Hacıbey Özata gibi yıllarını bu meslekte geçirmiş otel ve restoran deneyimli bir profesyonel. Mutfak ekibinin başında da yine tanıdık bir isim var; Veysel Gök. Çırağan Sarayı ve Hilton otellerinden Osmanlı ve Türk Mutfağı özerine ödüllü ve madalyalı Şef Veysel Gök de yine Hacıbey Özata'nın değerli bir takım arkadaşı.

 

Aynı çatı altında farklı alanlar

Yıldız Hisar Tesisleri öğle ve akşam saatlerinde A La Carte yemek servisinin, grup ve tanıtım yemeklerinin, seminerler, düğün, nişan, kokteyl ve mezuniyet gibi özel organizasyonların İstanbul'da başta gelen adreslerinden biri. Tesiste üç ayrı kapalı alan mevcut. Bunlardan bir tanesi maksimum 50 kişiye kadar oturma düzeniyle hizmet veriyor; Boğaz manzarasını görmüyor ancak nostaljik mimarisiyle konuklarına yine de ayrıcalıklı bir hizmet sunuyor. Şöminesi de olan bu alan özel aile yemekleri, küçük çaplı şirket organizasyonları ve yine sınırlı sayıda katılımın olduğu toplantılar için son derece ideal. Bir diğeri Yamaç Restaurant adı verilen ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün tam ayağıda yer alan 150 kişilik kapalı bir alan. Havuz başında yer alan Yamaç Rastaurant, kapalı alanda oturma düzeniyle 150 kişiyi açık alanla birlikte yaz aylarında 600 kişi ağırlayabiliyor. Üçüncü farklı alan ise içerisinde bir  dans pistinin de bulunduğu ve 350 kişiye kadar hizmet sunulabilen ana salon. Bu alanda daha çok yılbaşı baloları, Sevgililer Günü kutlamaları, düğün, nişan gibi her dönem farklı konseptte organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Yine ana salonun hemen ön tarafında yer alan açık bölümle birlikte 450 kişiye servis verilebiliyor. Mekan farklı alanlarıyla aynı anda 2-3 farklı organizasyona da ev sahipliği yaparken aynı anda bin kişiye kadar konuk ağırlayabiliyor.

 

Güne Boğaz'a  nazır kahvaltıyla başlayın

İstanbullular için en önemli ritüllerden biri, hafta sonları Boğaz'da leziz bir kahvaltı yapmak. Özellikle güzel havalarda ailesiyle bir Boğaz havası almak isteyenler için Yıldız Hisar Tesisleri'nde gün, kahvaltı servisiyle başlıyor. Serpme kahvaltı sunan mekanda Pazar günleri çok zengin, en kaliteli ürünlerin sunulduğu açık büfe bir kahvaltı yapmak mümkün. Tesiste kahvaltı servisi 09.00'de start alıyor ve A La Carte şekilde sunulan akşam yemeği saat 23:30 kadar sürüyor. Ancak özel organizasyonlarda yasaların getirdiği sınırlar korunduğu sürece eğlence “after party”ler şeklinde devam edebiliyor.

 

Mönüde lezzet çeşitliliği

Yıldız Hisar Tesisleri mönüsünde her damak zevkine uyan bir çeşitlilik ve seçki sunuyor. Meksika'nın fajitası, İtalya'nın makarnası, Osmanlı Mutfağı'nın asma yaprağında pastırmasıyla bir araya gelebiliyor. Ağırlıklı olarak Türk damak tadına uygun yemeklerin ve Osmanlı Mutfağı'na ait özel lezzetlerin servis edildiği Yıldız Hisar Tesisleri'nin spesiyallleri arasında mekana has yaratılan Yıldız Kebap ilk sıralarda... Osmanlı Saray Mutfağı'ndan günümüze ulaşan tariflerle hazırlanan karışık zeytinyağlı tabağı, keşkek üzerinde asma yaprağına sarılarak hazırlanan tereyağlı ve domatesli Kayseri pastırması, karışık ızgara tabağı Yıldız hisar Tesisleri'nin mönüsünün takım yıldızı diyebiliriz. Tatlı olarak ise başı 1800'lü yıllardan bugüne uzanan Hünkar Muhallebisi çekiyor. Tabi profiterol, ve tiramisu gibi farklı damak zevklerine uygun tatlı seçeneklerini de mekanın mönüsünde bulmak mümkün.

 

Boğaz kenarında bir restoran olarak balığı da unutmamak gerektiğini vurgulayan Hacıbey Özata, “Mönümüzde üç çeşit balık yemeğimiz de mevcut. Bunun yanı sıra karides ve kalamarlar gibi seçenekler sunuyoruz” diye konuşuyor. Yıldız Hisar Tesisleri'nin kendine özgü farklılıkları olduğunu da belirten Özata sözlerine şunları da ekliyor: “Dünyanın en iyi mönüsünü de sunsanız bana göre en iyi yemek yalnız yenilmeyen ve içinde sevgi olan yemektir. Bizim buradaki en önemli farkımız insanların burada hoş vakit geçirmelerini ve keyifli muhabbetler kurmalarını sağlıyor olmamız.”.

www.yildizhisar.com

Adres: Rumelihisarüstü Mah. Salihbey Sok. No:6 Rumelihisarı / İSTANBUL
İletişim: 0212 287 70 45