Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Zeynel Muhallebicisi

Zeynel Muhallebicisi

Hikayesi 90 yıl önceye uzansa da lezzeti değişmeyen tatlılarıyla Zeynel Muhallebicisi, bugün farklı lokasyonlardaki şubeleriyle hizmet veriyor. Sütlü tatlı konusunda artık bir marka haline gelen Zeynel Muhallebicisi, adıyla geçmiş yıllara nostaljik bir gönderme yaparken, doğal ve katkısız lezzetleriyle o yıllardan bugünlere bir şeylerin değişmeden kalabildiğini damakta bıraktığı izlerle kanıtlıyor.

 

Zaman değişti, mekanlar da... Artık onlarca farklı alternatif var. Geçmişin vazgeçilmez noktalarından biri olan muhallebicilerin çoğu, şimdi tarihin tozlu sayfalarında; birkaçı hariç... İşte Cumhuriyet tarihinin kök salmış, geleneksel sütlü tatlıları ve dondurmalarıyla vazgeçilmez lezzetlerinden biri haline gelmiş olan Zeynel Muhallebicisi'nin hikayesi de bundan tam 90 yıl öncesine uzanıyor. Henüz yedi yaşındayken Yugoslavya'dan İstanbul’a göç eden Zeynel Bölükbaşı, evde elle çevirme usulü yaptığı dondurmaları sandalla yalı sakinlerine satmaya başladığında takvimler 1925 yılını gösteriyormuş. Yaptığı iş giderek bir tutkuya dönüşünce Zeynel Bölükbaşı, sandaldan kıyıya çıkmaya karar vermiş ve ilk dükkanını 1948 yılında Zeynel Muhallebicisi adı altında Emirgan Caddesi'nde, İstinye'de açmış. Zeynel Muhallebicisi'nin köklü hikayesi, bugün dededen kalma formül, usul ve değişmeyen lezzetlerle ailenin üçüncü kuşağı tarafından devam ettiriliyor. Biz de bu kuşağın temsilcilerinden Gürdal Bölükbaşı ile Zeynel Muhallebicisi'nin Nişantaşı'ndaki şubesinde bir araya geldik ve markanın dününü, bugününü konuştuk.

 

Sütlü tatlı bir serüven

İlk olarak dondurmasıyla meşhur olmuş Zeynel Muhallebicisi. Sandalla yalılara dondurma satılmasıyla başlayan bu tatlı serüven, devlet davetlerine dondurma tedarik edilmesiyle devam etmiş ve Zeynel Muhallebicisi'nin namı giderek yayılmış. Ardından işin içine sütlü tatlılar da girmiş. Tavukgöğsü, Kazandibi gibi sütlü lezzetlerle büyüme devam etmiş. Zeynel Muhallebicisi 1996 yılında lezzetini Ankaralılarla buluşturmuş. Bugün ise Ankara'da İstanbul'dan daha çok şubesi bulunuyor.

 

Bir şeylerin bozulmaması adına hala dededen kalan formüller ve reçeteler neyse onları kullandıklarını söyleyen Gürdal Bölükbaşı, geleneksel yöntemlerle ve geleneksel malzemelerle üretim yaptıklarını vurguluyor. “Dondurmada kullandığımız malzemeleri çok rahat sayabilirim” diyen Gürdal Bölükbaşı, süt, yumurta, şeker, salep kullandıklarını; meyveli dondurmalarda ise en taze meyvelerin suyunu ve şeker kullandıklarını söylüyor. Sütlü tatlılarda da aynı şekilde, tamamen doğal malzemelerle üretim yaptıklarını dile getiren Bölükbaşı; hiçbir şekilde katkı maddesi kullanmadıklarının altını çiziyor.

 

“Yemezsen bozulurum”

Zeynel Muhallebicisi'nde tatlı ve dondurmaların hepsi günlük olarak üretiliyor. İstanbul'da Ataşehir'deki merkezden gerçekleşen üretimin yanı sıra Ankara'da da ayrı bir imalathane bulunuyor. “Bir yol yorgun ürün satmıyoruz” diyen Gürdal Bölükbaşı, “Reçeteleri biz veriyoruz. Ustayı da biz götürdük. ‘Yemezsen, bozulurum’ bizim sloganımız çünkü ürünlerimizin ömrü uzun değil” diye konuşuyor. Tavukgöğsü, Kazandibi, Keşkül, Su Muhallebisi gibi geleneksel sütlü tatlıların yanı sıra Zeynel Muhallebicisi de çağa uyum sağlamak ve bugünün gençlerine ulaşmak adına farklı seçenekler sunuyor. Lezzet Sefası, Süt Pembe ve Kadayıflı Muhallebi bu yeni nesil lezzetlerden bazıları... Çikolata sosuyla servis edilen Lezzet Sefası'nda altta damla sakızlı muhallebi, üstte ise yine kendi imalatları olan kedi dili var. Süt Pembe ise süzme yoğurt ve muhallebi karışımından elde edilen oldukça hafif bir lezzet. İçinde çilek, böğürtlen, frenk üzümü, frambuaz ve vişne gibi meyveler bulunuyor. Kadayıflı muhallebi; vişneli muhallebi üzerine kadayıf, ceviz ve şekerden oluşan kıtır bir katman olarak servis ediliyor.

 

Zeynel Muhallebicisi'nin bazı şubelerinde börek ve sıcak yemek çeşitleri de var. Nişantaşı şubesi sıcak yemek servisi olan noktalarından biri. İçecek olarak ise her türlü kahve çeşidi, taze sıkılmış meyve suları, limonata; kış aylarında salep ve boza seçenekleri mevcut. İstanbul'da Nişantaşı ve Yeniköy'deki şubeleriyle hizmet veren Zeynel Muhallebicisi'nin Ankara'da 19 şubesi bulunuyor. Safranbolu'da da bir adet şubesi bulunan marka, ortaklık şeklinde franchise'lar da veriyor.

www.zeynel.com.tr

Adres: Teşvikiye Mahallesi Akkavak Sk. No: 11/ D 1-2 Nişantaşı / İSTANBUL 
İletişim: 0212 296 66 26