Otel ve Tatil Rehberi

Otel ve Tatil Rehberi

Zeytinyağı ile gelen lezzet

Bölgenin en önemli özelliği İtalyanlar’ın zeytinyağı haritasında yeşil hatla belirtildiği gibi, dünyanın en kaliteli zeytinyağlarının burada üretiliyor olması. Ege’nin bir çok yöresinde olduğu gibi Altınoluk’ta da yemekler çoğunlukla zeytinyağıyla yapılıyor. Zeytinyağı, tatlı ve pilavlarda bile kullanılıyor. Sızma zeytinyağında dinlendirilen zeytinlerin tadına doyum olmuyor. Koyun ve keçi sütlerinden üretilen peynirler ise, market reyonlarında yer alanlardan çok farklı. Yağı alınmayan sütle yapılan peynirleri mutlaka tadın. Ege mutfağında zeytin kadar önemli bir yere sahip olan bir başka besin maddesi de hiç kuşkusuz yöreye has lezzetli balıklar. Çupra, levrek, sinarit gibi balıklar Altınoluk’ta fazlaca tüketiliyor. Asma yapraklarına sarılıp ızgara yapılan sardalya, fener balığı buğulama, börülce suyuna pişirilen tarhana çorbası, zeytinyağlı yaprak sarma, ahtapot salata, humus ve pança damakta tat bırakan lezzetler. Pansiyonda kalanlar sabahları sahile yanaşan balıkçı teknelerinden barbunya, çinekop, istavrit, izmarit, sardalya gibi balık çeşitlerini ekonomik fiyatlarla satın alabilirler.

İlk dikkati çeken deniz börülcesi. Bu, haşlanarak yapılan, çok lezzetli ve ağız içini dolduran, çiğnedikçe nefaseti daha da belirginleşen bir tür rakı mezesi. Bir başka meze ise istifno otu salatası. Ayrıca Ayvalık’a has limon, zeytinyağı, sarmısak soslu radika da var. Kurutulmuş ahtapot ızgara, kalamar dolması, deniz kestanesi, ançüezli sübye...

Eğer henüz denemediyseniz ve mevsiminde Ayvalık’ta iseniz Ayvalık’a öz en ilginç yemeklerden biri olan kabak çiçeği dolmasını tatmalısınız. Hafif tadı ve renkli görünümü ile hem göze hem de damağa ziyafet.